Credit Suisse Bank: UBS’nin sorunlu rakibiyle devralma görüşmelerinde olduğu bildirildi

  • kaydeden Kathryn Armstrong
  • BBC haberleri

resim kaynağı, İyi resimler

resim yazısı,

Credit Suisse, son yıllarda kara para aklama iddiaları da dahil olmak üzere çeşitli skandallarla karşı karşıya kaldı.

İsviçre’nin en büyük bankası UBS’nin sorunlu rakibi Credit Suisse’in tamamını veya bir kısmını satın almak için ileri düzey görüşmelerde bulunduğu bildiriliyor.

Credit Suisse’in hisseleri, mali tablolarında “önemli zayıflık” olduğunu açıklamasının ardından son günlerde keskin bir düşüş yaşadı.

İsviçre Ulusal Bankası’nın 54 milyar dolarlık (44,5 milyar sterlin) acil cankurtaran halatı sorunu çözmedi.

Düzenleyiciler, Pazartesi günü piyasalar yeniden açılmadan önce bir anlaşmayı kolaylaştırmaya çalışıyorlar.

Credit Suisse hisseleri Çarşamba günü %24 düştükten sonra, düşmeye devam edebileceklerine dair endişeler var.

Bu, Avrupa piyasalarında genel bir satış dalgasına ve daha geniş bir mali kriz korkusuna yol açtı.

İsviçre hükümeti Cumartesi gecesi acil bir toplantı yaptı, ancak şu ana kadar müzakerelerin ilerleyişi hakkında resmi bir açıklama yapılmadı.

Reuters tarafından aktarılan kaynaklara göre, UBS’nin İsviçre hükümetinden Credit Suisse’i satın almanın kabaca 6 milyar $’lık (4.9 milyar £) maliyetini karşılamasını istediği söyleniyor.

Herhangi bir anlaşma önemli iş kayıplarına neden olabilir.

Sorunlar, ABD’deki iki borç verenin – Silicon Valley Bank ve Signature Bank – başarısızlığıyla örtüşüyor ve bankacılık sisteminin sağlığına ilişkin korkuları artırıyor.

1856’da kurulan Credit Suisse, son yıllarda kara para aklama iddiaları da dahil olmak üzere birçok skandalla karşı karşıya kaldı.

2008 mali krizinden bu yana en kötü yılı olan 2022’de 7,3 milyar İsviçre frangı (7,9 milyar dolar; 6,5 milyar sterlin) zarar bildirdi ve 2024’e kadar kar elde etmeyeceği konusunda uyardı.

Ancak UBS, 2022’de 7,6 milyar dolar kar öngörüyor.

Credit Suisse, 95 şubesi ile yerel bir banka olmasının yanı sıra, küresel bir yatırım bankacılığı operasyonuna sahiptir ve varlıklı müşterilerin varlıklarını yönetmektedir.

Uluslararası bankacılık sistemi için önemi nedeniyle, dünya çapında batamayacak kadar büyük olduğu düşünülen 30 bankadan biridir.

İsviçreli yayın kuruluşu SRF’ye göre Credit Suisse’in geçen yılın sonunda 16.700’ü İsviçre’de olmak üzere 50.480 çalışanı vardı, ancak 9.000 kişi işten çıkarılacak.

READ  JetBlue, ABD'nin Spirit ile birleşmeyi engelleme hamlesini bekliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir