Doğan Medya Grubu’nun geçtiğimiz mart ayında Demirören grubuna satılması ardından işten çıkarma ve ayrılmalar sürüyor. Son olarak, kurulduğu 1999 yılından beri CNN Türk’te çalışan Şirin Payzın, en kıdemli ekran yüzü olduğu kanal ile yollarını ayırdı.

Medyaradar’da yer alan habere göre 19 yıldır kurumda görev yapan Payzın bugün odasını toplayarak, arkadaşlarıyla vedalaştı.

Sponsorlu

Şirin Payzın, CNN Türk’te, siyasette, ekonomide, gündelik yaşamda, sporda ve dünyada yaşanan gelişmelerin ele alındığı “Ne Oluyor?” programı ile izleyicinin karşısına çıkıyordu.

T24’ün aktardığı bilgiye göre; Doğan Medya Grubu’nun satışını izleyen süreçte, muhalif görülen tavrı nedeniyle seçim gecesi dâhil ekrana çıkarılmayan Şirin Payzın, CNN Türk’ün yönetimiyle anlaşarak kanaldan ayrıldı.

Şirin Payzın kimdir?

şirin payzın ile ilgili görsel sonucu

Şirin Payzın, 1968 yılında İstanbul‘da dünyaya geldi. Baba tarafı Kırım göçmenidir. Behice Boran büyük teyzesidir. Babası Nizam Payzın’ın da gazeteci olduğu için Ankara‘da yaşadı. Lise yıllarında tiyatro ile ilgilendi.

1987 yılında üniversite için Fransa‘ya gitti, o sırada babası ölünce geri döndü.

İstanbul Üniversitesinde Filoloji bölümünde yarım dönem okuduktan sonra Ankara‘da Bilkent Üniversitesine geçti; Sanat Tarihi ve İşletme okudu. Sonra da Üniversite eğitimini New York‘da New York Üniversitesi‘nde tamamladı.

Okul bitince de Birleşmiş Milletler‘deki Türkiye Daimi Temsilciliği’nde işe girdi.

Televizyoncu Ufuk Güldemir‘in yönlendirmesiyle Türkiye’ye dönerek televizyonculuk yapmaya başladı. Show TV‘de çalışmaya başladı.

1994-1999 yılları arasında ATV ana haber bülteni kadrosunda diplomasi muhabirliği yaptı. ATV ve Sabah Gazetesi adına gittiği yurt dışındaki pek çok haber sırasında devlet başkanlarıyla özel röportajlar gerçekleştirdi. 1997 yılında Libya Lideri Muammer Kaddafi ile yaptığı özel röportajla Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ”Yılın Röportajı” ödülünü kazandı.

Şirin Payzın, CNN TÜRK‘ün kurulduğu 1999 yılında kıdemli diplomasi muhabiri olarak göreve başladı. 2002 yılının eylül ayına kadar bu görevini sürdürdü. 2001 yılında “Dünyada Bugün” programını hazırladı ve sundu. CNN TÜRK’te “Yeni Gün Hafta Sonu”nu hazırlayıp sunuyor. Ayrıca, muhabirliğe de devam ediyordu.

2003 yılının Mart ayında başlayan, Irak Savaşı sırasında TRT adına İran‘a gitti ve buradan özel bir program hazırlayarak sundu.

Muhabirlik görevi süresince, Pakistan‘daki askeri darbe, AB Helsinki Zirvesi, İsrail‘de ikinci intifada, İran‘da seçimler, Bağdat‘ta yaşanan krizler, 11 Eylül sonrası New York‘ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu da dahil olmak üzere, sıcak haberleri CNN TÜRK adına yerinde izledi.

Ankara’da diplomasi muhabiri olarak Türk dış politikasına dair haberler ve röportajlar yaptı. 2001 yılında “Dünyada Bugün” programını hazırladı ve sundu. Irak’tan izlenimlerini “Perspektif” programı için belgesel olarak hazırladı.

Şirin Payzın, Fransızca ve İngilizce bilmektedir.