CNN Başkanı ve CEO’su Chris Licht, kısa ve çalkantılı bir görev süresinin ardından ayrıldı


New York
CNN

CNN’in zor durumdaki CEO’su ve başkanı Chris Licht Ciddi hatalarÇarşamba günü şirketten ayrıldı.

Ana şirket Warner Bros. Discovery’nin CEO’su David Zaslau, ağın günlük yazı işleri toplantısının başlangıcında CNN çalışanlarına “Chris ile görüştüm ve CNN’den ayrılacak” dedi.

Licht’in ayrılışı, CNN için çalkantılı bir yılı geride bırakıyor fazlalıklarKüçülen kârlar, tarihsel olarak düşük değerlemeler, Silah ateşi İki spikerlerve en düşük çalışan morali. Geçen yıl tanımlanan kaos, kurulum da dahil olmak üzere birkaç içgüdüsel darbeyi takip etti. Paskalya Önceki Başkan Jeff Zucker ve Tıkanma Yeni yayın hizmeti CNN+’dır.

Geçen Mayıs ayında “Stephen Colbert ile Geç Şov”u başarıya ulaştırdıktan sonra ağ başkanı olan Licht, görev süresinin basında sert eleştirilerle kuşatıldığını gördü. becerileri veya editoryal vizyon.

Warner Bros. Discovery için Kevin Mazur/Getty Images

CNN Worldwide’ın eski başkanı ve CEO’su Chris Licht.

Son Ölüm 15.000 kelimelik bir kıyamettir Atlantik Cuma günü yayınlandı. Yazar Tim Alberta’nın 100’den fazla CNN çalışanıyla konuştuğu çarpıcı yazı, Licht’in şirketi geleceğe taşıma yeteneğini keskin bir şekilde sorguladı.

The Atlantic makalesinin ardından Licht yeniden tavır almaya çalıştı. O özür diledi Çalışanları ve güvenlerini geri kazanmak için “cehennem gibi savaşacağına” söz verdi.

Ancak Licht’in genel müdür olarak görev süresinin kesin olmaktan çok uzak olduğu ve yakında sona ermek üzere olduğu giderek daha açık hale geldi. Üst düzey sunucular ve muhabirler, sıradan çalışanlar, Leach ile duvara tosladı. CNN başkanı tam anlamıyla odayı kaybetti.

Geçen hafta üst düzey yardımcısı David Levy’yi CNN’in baş işletme görevlisi olarak atayan Jasla için tablo hızla netleşti. Konuya aşina bir kişinin söylediğine göre hafta sonu, The Atlantic hikayesi Zaslav’ın son birkaç aydır Licht’in liderliğiyle ilgili endişelerini netleştirdikten sonra, Warner Bros. Discovery şefi Zaslav’ı görevinden almayı ciddi olarak düşünmeye başladı. Tekrar tekrar kendini yaralamalardan muzdarip olan Licht’in artık şirkete liderlik edemeyeceği anlaşıldı. Kişi, Licht’i görevden alma konusundaki nihai kararın nihayetinde bu hafta başlarında Zaslav tarafından verildiğini söyledi.

READ  Credit Suisse Bank: UBS'nin sorunlu rakibiyle devralma görüşmelerinde olduğu bildirildi

Konuya aşina bir kişinin söylediğine göre Çarşamba sabahı Licht’e CNN’de üst düzey yönetici olarak görevden alınacağı söylendi. CNN’in en iyi iki iletişim başkanı Kris Coratti Kelly ve Matt Dornic ile Licht’in CEO’su Devan Gaya’nın da şirketten ayrılacağını söyledi.

Çarşamba günkü toplantıda Zaslau ayrıldığını açıkladığında Licht’ten bahsedilmedi. Licht, Warner Bros. Discovery tarafından ayrılışı hakkında yayınlanan bir basın açıklamasında yorum yapmadı ve yorum taleplerine hemen geri dönmedi.

CNN’de son aylarda yaşanan kaosun sorumluluğunu üstlenen Zaslav, Licht’in işinin “kolay olmayacağını” söyledi ve “muhteşem kariyerini” övdü.

Zaslau, “Birkaç nedenden dolayı işler yolunda gitmedi ve bu talihsiz bir durum.” dedi. “Bu gerçekten talihsiz bir durum. Nihayetinde sorumluluk bende. Bunun tüm sorumluluğunu alıyorum.

Zaslau, CNN çalışanlarını, şirketin yeni bir ağ lideri için dahili ve harici “kapsamlı bir araştırma yürütme sürecinde” olduğu konusunda uyardı.

Zaslav, bu arada liderlik ekibinde üç üst düzey ağ yöneticisinin yer alacağını söyledi: yetenek ve içerik geliştirmeden sorumlu başkan yardımcısı Amy Entelis; Yazı İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Virginia Mosley; ve ABD programlamadan sorumlu başkan yardımcısı Eric Scherling. Levy, şirketin ticari faaliyetlerini denetlemeye devam edecek.

Zaslau, CNN personeline e-postayla gönderdiği bir açıklamada, “Bu ekibe büyük güven duyuyoruz ve yeni bir CEO belirlenene kadar onları tam olarak destekleyeceğiz.” Dedi. “Yeni bir lider için düşünceli ve kapsamlı bir arama yapmak için gerekli zamanı ayırmamıza izin verecek şekilde emin ellerdeyiz.”

Licht’in ağın başkanı olarak kısa ve zorlu görev süresi, “CBS Sunday Morning”i yenilemeden önce MSNBC’nin “Morning Joe”sunu hazırlayarak sabah haberlerinde büyük bir başarı yakalamasının ardından geldi.

En son, CNN’e katılmadan önce Licht, Colbert’in programına ev sahipliği yaparken, televizyonda en yüksek reyting alan gece programı haline geldi.

READ  Atmosferik nehir, Kaliforniya'yı kar ve şiddetli yağmurun ortasında sel ile tehdit ediyor

Licht, CNN’de o sihri yeniden yaratamadı, tökezledi ve işi aldıktan kısa bir süre sonra muazzam eleştirilerle karşılaştı.

Licht’in ilk görevi, CNN’in önceki liderliği tarafından ağın akış geleceği olarak selamlanan CNN+’yı dağıtmaktı. Çalışanlar, Lich’in yayıncıyı devre dışı bırakma kararının kendisine ait olmadığını biliyorlardı, ancak çok abartılı hizmeti kapatmak, ona zorlu bir açılış eli verdi.

Ancak personel açık fikirliydi. Pek çok kişi, yapımcı olarak deneyime ve diğer ağlarda başarı geçmişine sahip olan Licht’in atanmasıyla heyecanlandı.

Ancak Licht, bu iyi niyetin çoğunu bir dizi yanlış adımla hızla çarçur etti. CNN’in New York’taki Hudson Yards ofisinde bir haber odası katında bir ofis işleten Zucker’ın aksine, Licht kendisini ağın gazetecilerinden ayırarak başkanı personelinden ayırdı.

Licht, ağın saygın baş medya muhabiri ve “Reliable Sources” sunucusu Brian Stelter’ı kovdu. Ayrıca diğer önde gelen CNN gazetecilerini de kovdu ve çalışanlar arasında kaşları kaldırdı.

Ancak Licht, personel kesintilerinin ufukta olmadığını öne sürmesine rağmen, geçen yıl önemli işten çıkarmalar olacağını açıkladığında organizasyon içindeki konumunun daha da aşındığını gördü. Yüzlerce CNN çalışanı Kasım sonu ve Aralık başında işten çıkarıldı.

Leach tarafından yapılan programlama değişiklikleri de sorunluydu. İlk büyük hamlesi, kanalın sabah programını yenilemekti. Licht, sunucuları Dan Lemon, Poppy Harlow ve Kaitlan Collins’in yer aldığı “CNN This Morning”in sunuculuğunu yaptı. Gösteri, selefinden hiçbir zaman reytinglerde büyümedi ve tabloid dramasına saplandı. Lemon, bir bölümde yaptığı cinsiyetçi yorumlar için özür diledi ve sonunda bu yılın başlarında ağdan kovuldu.

Ancak, Licht, A Belediye binası Eski Başkan Donald Trump ile. Geçen ay zaman zaman kaosa dönüşen olay, geniş çapta bir hata olarak konuşuldu.

Olayla ilgili eleştiriler sadece izleyicilerden değil, CNN çalışanlarından da geldi. Ünlü spiker Christian Amanpour manşetlere taşındı görüş farklılığı Bir Columbia Gazetecilik Okulu başlangıç ​​konuşması sırasında Licht’ten.

READ  Borsa Bugün: Canlı Güncellemeler

Licht ve CNN için medyada olumsuz yer alan Rocky bölümü, The Atlantic’in zayıf profiline zemin hazırladı. Kitabın yazarı Alberta, Leach’e bir yıl boyunca benzeri görülmemiş bir erişim verildiğini ve CNN patronunu bu iş için uygun olmadığını söyledi. Licht de kendine yardım etmedi ve Alberta’ya, atanmadan önce ağın gazeteciliğini aşağılayan yorumlar da dahil olmak üzere CNN çalışanlarının hoşuna gitmeyen birkaç yorum yaptı.

Son günlerde Licht, çalışanları neyin yabancılaştırdığını anladı. Ama çok geçti.

Bu hikaye kaynaktan güncellendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir