Selahattin Demirtaş

HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi HDP’li vekillerin bakanlarla telefonla görüştüklerini ve kendilerine, “Evet bir girişim var, pazarlık yapıyoruz” diye yanıt verdiklerini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Cumhuriyet Gazetesi’nin sorularını yanıtladı.

Selahattin Demirtaş
Selahattin Demirtaş

Cumhuriyet’ten Mahmut Ilıcalı’nın haberinde yer alan açıklamalardan satır başları:

Sponsorlu

“Bir tuhaflık olduğunu hissettim”

“İstanbul’dan Diyarbakır’a geçmiştim. 15 Temmuz gecesi eşimle birlikte oturuyoruz, çocuklar da uyuyor. Eşim sosyal medyayla uğraşıyordu. Bir anda, “İstanbul’da garip bir şeyler oluyor deyince bir tuhaflık olduğunu hissettim”

“Cizre’de ‘tuhaf bir şey var’ dendi”

“Erdoğan’da yakın tarihle yüzleşmek gibi bir şey yok. Çözüm sürecinde pek çok provokasyon yapıldı. O zaman da uyardık: İçinizde provokatörler var ve muhtemelen paraleldir dedik. Devleti dinlemeyen bir yapı var dedik. Cizre’de katliamlar yaşanırken İçişleri Bakanı’na sorduk. Durduramıyoruz, tuhaf bir şey var dedi. 200 insan yakılırken İçişleri Bakanı olarak sen müdahale edemiyorsan, bunun soruşturulması lazım.”

“Türk-Rus ilişkisi hemen düzelmez”

“Putin hiçbir şey olmamış gibi davranmayacaktır. Uluslararası ilişkiler “dostum Putin”, “canım cicim” değildir; çıkara dayalıdır. Ruslar şimdi intikamlarını zamana yayarak sakin sakin almanın tadını çıkarıyorlar.”