Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak İl Örgütü bir süre önce startını verdiği seçim çalışmaları kapsamında Cizre ilçesine bağlı Cudi Mahallesi’ndeki Mecbaha Sokağı’nda kadın seçim bürosu açılışını gerçekleştirdi.

Aralarında HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca’nın da bulunduğu HDP ve DBP’liler, ilk olarak kent merkezinde bulunan Sanat Sokağı’nda vatandaşlar ile bir araya geldi.

Cizre’de binler sokaktaydı: Direne direne kazanacağız

Daha sonra seçim bürosunun olduğu alana gelen kitle ile Uca ve beraberindekiler, burada, aralarında sokağa çıkma yasağı sırasında yaşamını yitiren Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç’un ailesi, Silopi’deki yasakta iki Kürt kadın siyasetçiyle birlikte öldürülen Pakize Nayır’ın annesi Behiye Nayır’ın da bulunduğu binlerce kişi tarafından karşılandı.

Yurttaşlar HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ınki ile HDP eş genel başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli’nin fotoğraflarının taşıdı.

HDP bayrakları ile süslenen alanda halaya duranların sayısı dakikalar sonra binleri bulurken, alandakiler sık sık, “Bijî berxwedana Cizîrê”, “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.

‘24 HAZİRAN’DA CEVAP VERECEĞİZ’

Programın açılışında binlere hitap eden HDP’li Uca, Cizre’deki yasak sırasında mahsur kaldıkları bodrumlarda yaşamını yitirenleri anarak konuşmasına başladı.

Bunun üzerine binler hep birlikte dakikalarca, “Direne direne kazanacağız” sloganı attı.

[Via MA/ Karınca]