17 Kasım günü Meclis Başkanlığına sunulan ‘cinsel istismar’ önergesi tüm Türkiye’de tepkiyle karşılandı.

Düzenleme konusunda AK Parti içerisinde ve AK Parti’ye oy verenler arasında da görüş ayrılıklarının yaşandığı belirtiliyor.

Aljazeera’den Gonca Şenay’ın haberine göre, cinsel istismar düzenlenmesi hem toplumsal tartışmalar hem de AK Parti içinden görüş ayrılıklarını ortaya çıkardı. Ortaya çıkan tabloya göre AK Parti çizgisine yakın kadınlar ve kadın kuruluşları düzenlemeye tepkili, erkekler ise tasarıyı savunuyor.

Birçok konuda hükümetle aynı çizgide yer alan aralarında köşe yazarlarının da olduğu kadınlar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın yönetiminde olduğu Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ve bazı siyasetçiler altında sadece erkek vekillerin imzası bulunan önergeye tepki gösterdi. Fakat Başbakan Binali Yıldırım, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve AK Parti’nin bazı önemli isimleri düzenlemeyi savundu.

Sponsorlu
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ açıklama yaparken
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ açıklama yaparken

Bu konu halk arasında da oldukça tartışıldı. Büyük bir çoğunluk tasarıya karşı çıkarken bazı kişiler düzenlemeyi savunmaya çalıştı. Bu görüş ayrılığı, sosyal medya üzerinden görüldü.

Başbakan Binali Yıldırım, 18 Kasım günü kendisine konuyla ilgili gazetecilerin kendisine sorduğu soruya, “Yaşı tutmayan, erken yaşta evlenenler var, yasaları bilmiyorlardır, çocukları oluyor, baba hapse gidiyor, çocuklar yalnız kalıyor. Bir seferde bu mağduriyetin giderilmesine yönelik bir çalışmadır. 3 bin ailenin mağduriyeti gideriliyor, olay bundan ibaret.” yanıtını verdi.