Çin’in ikinci çeyrekteki zayıf GSYİH büyümesi, daha fazla politika desteği için aciliyeti artırıyor

  • GSYİH 2. Çeyrek’te q/q %0.8, 1. Çeyrek’te %2.2, yavaşlama gösteriyor
  • GSYİH, düşük baz etkileri nedeniyle ikinci çeyrekte yıllık %6,3 arttı
  • Zayıf veriler, daha fazla politika önlemi yayınlama aciliyetini artırıyor
  • Politika yapıcılar, kredi riskleri nedeniyle kendilerini agresif teşviklerden kaçınırken bulabilirler.

PEKİN, 17 Temmuz (Reuters) – Çin ekonomisi, hem yurt içinde hem de yurt dışında talebin zayıflamasıyla ikinci çeyrekte zayıf bir hızda büyüdü, Kovid sonrası keskin bir şekilde yavaşlayan yavaşlama, politika yapıcıların daha fazla teşvik sağlamaları için baskıyı artırdı.

Herhangi bir agresif teşvik kredi risklerini ve yapısal çöküşleri tetikleyebileceğinden, Çinli yetkililer ekonomik toparlanmayı rayında tutmaya ve işsizliği kontrol altına almaya çalışırken zor bir görevle karşı karşıya.

Ulusal İstatistik Ofisi tarafından Pazartesi günü yayınlanan verilere göre, Nisan-Haziran döneminde bir önceki çeyreğe göre sadece %0,8 arttı ve analistlerin bir Reuters anketindeki beklentilerine karşı Ulusal İstatistik Ofisi tarafından yayınlandı. İlk çeyrekte %2,2 büyüme.

Yıllık bazda, GSYİH yılın ilk üç ayındaki %4,5’ten ikinci çeyrekte %6,3’e yükseldi, ancak oran %7,3’lük büyüme tahminlerinin oldukça altında kaldı.

Reuters Grafikleri

Yıllık hız, 2021’in ikinci çeyreğinden bu yana en hızlısıydı, ancak geçen yıl Şangay ve diğer büyük şehirlerdeki şiddetli COVID-19 kilitlenmelerinin neden olduğu ekonomik sancı nedeniyle büyük ölçüde çarpıktı.

Sydney’deki Commonwealth Bank of Australia’da ekonomist olan Carol Kong, “Veriler, Çin’in Covid sonrası büyümesinin açıkça sona erdiğini gösteriyor” dedi.

“Yüksek frekanslı göstergeler Mayıs rakamlarından daha yüksek, ancak hâlâ kasvetli ve sendeleyen bir toparlanma var ve aynı zamanda genç işsizliği rekor seviyelere ulaşıyor.”

Bazı ekonomistler, son verilerin Çin’in 2023 için mütevazı olan %5’lik büyüme hedefini tutturamama riskini artırdığını söylüyor.

GSYİH rakamlarıyla aynı zamanda yayınlanan Haziran ayı verileri, Çin’in perakende satışlarının Mayıs ayındaki %12,7’lik artışın ardından keskin bir düşüşle %3,1 arttığını gösterdi. Analistler %3,2 büyüme bekliyorlardı.

READ  Kenya polisi, şüpheli Hıristiyan kült mezarlıklarından kalıntıları çıkarmaya başladı

Sanayi üretimi büyümesi beklenmedik bir şekilde Mayıs ayında görülen %3,5’ten geçen ay %4,4’e yükseldi, ancak talep baskı altında kaldı.

Özel sektör sabit varlık yatırımı, ilk altı ayda %0,2 daralırken, devlete ait işletmelerin yatırımlarındaki %8,1’lik büyümenin aksine, bu da özel sektör güveninin zayıf olduğunu gösteriyor.

Son veriler, yurt içi ve yurt dışında soğutma talebi nedeniyle ihracatın üç yılın en düşük seviyesine gerilemesi ve temel varlık piyasasındaki kalıcı düşüşün güveni azaltmasıyla Covid sonrası hızlı bir toparlanma olduğunu gösterdi.

Zayıf genel ivme ve küresel durgunluk riskleri, politika yapıcıların dünyanın en büyük ikinci ekonomisini desteklemek için daha fazlasını yapacaklarına dair beklentileri artırdı.

Politika yapıcılar ve ekonomistler, yetkililerin büyük bütçeli altyapı projelerini finanse etmek için mali harcamalar, tüketicilere ve özel şirketlere daha fazla destek ve varlık politikasında bir miktar gevşeme dahil olmak üzere çeşitli teşvik önlemlerini açıklayacaklarını söyledi.

Ancak analistler, hızlı bir geri dönüşün olası olmadığını söylüyor.

Tüm gözler, bu ayın sonlarında yapılması beklenen ve üst düzey liderlerin yılın geri kalanı için bir politika rotası çizebilecekleri Politbüro toplantısında.

‘Sihirli kurşun’ yok

Asya hisse senetleri düşerken, Çin yuanı zayıf verilerden sonra gevşedi.

Çin, 2023 büyüme hedefine ulaşma yolunda ilerliyor, ancak üst üste ikinci yıl için yıllık hedefini kaçırma riskiyle karşı karşıya.

Singapur’daki RBC Capital Markets Asya FX strateji başkanı Alvin Tan, “Sadece %6,3 gibi hayal kırıklığı yaratan bir rakam, bu nedenle hız yavaşlıyor” dedi.

“Bu hızlı düşüşle birlikte büyüme hedefinin tutturulamama riski var – ekonomi bu hızda gerilemeye devam ederse bu yüzde 5’e ulaşılamayacak. Bu nedenle bu durumun daha fazla politika desteği için aciliyeti artıracağını düşünüyorum. Er.”

READ  Paul Skeens, Pittsburgh Pirates tarafından draft edildi.

Çin ekonomisi geçen yıl Covid kısıtlamaları nedeniyle sadece %3 büyüdü ve resmi hedefi fena halde kaçırdı.

Analistlerin çoğu, artan kredi risklerine ilişkin endişeler nedeniyle politika yapıcıların herhangi bir agresif teşvik sağlama olasılığının düşük olduğunu söylüyor.

Ancak, daha derin bir durgunluğun daha fazla iş kaybını ve deflasyonist riskleri tetikleyerek özel sektör güvenini daha da baltalayabileceğini söylediler.

Genç işsizlik oranı, mezunlar iş arama sezonunda sınırlı teklifler için mücadele ederken, Mayıs ayındaki %20,8’den Haziran’da %21,3’e yükseldi.

Ekonominin dörtte birini oluşturan Çin’in emlak sektörü, Haziran ayı için yeni konut fiyatları durgunlaştıkça gerilemeye devam ediyor.

Reuters hesaplamalarına göre emlak yatırımı, Mayıs ayındaki %21,5’lik düşüşün ardından Haziran’da %20,6 düştü.

Üst düzey bir merkez bankası yetkilisi Cuma günü yaptığı açıklamada, bankanın ekonomik zorlukları aşmak için zorunlu karşılık oranı (RRR) ve orta vadeli kredi tesisi gibi politika araçlarını kullanacağını söyledi.

Geçen ay Merkez Bankası gösterge borç verme faiz oranlarını 10 baz puan indirdi.

Bazı Çinli gözlemciler, ekonomiyi desteklemek için bazı kısıtlamaları hafifletmeye yönelik son resmi çabalara rağmen, yıllarca süren daha sert COVID önlemlerinin ve emlak ve teknoloji sektörlerindeki düzenleyici kısıtlamaların “yaralayıcı etkilerini” sorumlu tuttu.

Birkaç ekonomist, üç yıllık COVID kısıtlamalarının ardından Çinli hanehalkları ve özel şirketler tasarruflarını artırırken ve borçlanma ve harcamaları azaltırken bir bilanço durgunluğu riskini işaret etti.

Moody’s Analytics ekonomisti Harry Murphy Cruz, “Önümüzdeki aylarda para politikasının gevşemesini ve gayrimenkul ve inşaat dahil olmak üzere kilit sektörlere hedefli mali destek sağlamasını bekliyoruz” dedi.

“Ancak bu ekstra destek sihirli değnek olmayacak. 2023, Çin için giderek unutulacak bir yıl gibi görünüyor.”

Sri Navaratnam Kurgu Kevin Yao, Ellen Zhang ve Joe Cash

READ  Gwyneth Paltrow'un kayak kazası davasındaki şarj davası temyiz edilebilir

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Joe Cash, Çin’in ekonomik işlerini, yerel maliye ve para politikasını, temel ekonomik göstergeleri, ticari ilişkileri ve Çin’in gelişmekte olan ülkelerle artan ilişkisini ele alıyor. Reuters’e katılmadan önce Asya-Pasifik bölgesinde Birleşik Krallık ve AB ticaret politikası üzerinde çalıştı. Joe, Oxford Üniversitesi’nde Çince okudu ve Mandar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir