Çin Ulusal Halk Kongresi, devlet başkanlarının görevlerini her biri beş yıl olmak üzere, iki dönemle sınırlayan anayasal düzenlemenin kaldırılmasına yönelik teklifi, Pazar günü yapılan oylamayla kabul etti.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Çin Komünist Partisi’nin sunduğu tartışmalı teklife yönelik oylamada 2964 kongre üyesinden sadece ikisi ‘Hayır’ oyu verirken üçünün de ‘çekimser’ kalması, oylamanın tamamen sembolik olduğunu düşündürttü.

Şi Cinping ile ilgili görsel sonucu

Sponsorlu

Karar, şu anda görevde olan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in azami süresinin dolacağı 2023 yılından sonra da görevde kalmasının, yani “ömür boyu devlet başkanlığının” önünü açacak.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin anayasası, 1982 senesinden beri devlet başkanı ile yardımcıları da dahil olmak üzere üst düzey yöneticilerin görev sürelerini belirliyor.

Şi Cinping ile ilgili görsel sonucu

Mao’dan bu yana Çin’de iktidara gelen en güçlü lider olan Şi Cinping, kendini çok ön plana çıkaran bir yönetim anlayışına sahip. Devlet başkanının resmine ülkenin çok farklı yerlerinde rastlamak mümkün ve hatta resmi lakabı da “Baba Şi.”

Cinping 2012’de göreve geldikten kısa bir süre sonra ülke çapında başlattığı yolsuzluk operasyonlarıyla siyasi rakiplerini saf dışı bırakarak, güç yapısında stratejik değişiklikler yapmıştı.

Şi Cinping ile ilgili görsel sonucu

Şi’nin muhaliflerin üzerinde de uzun yıllardır görülmemiş bir baskı oluşturduğu biliniyor.

Bu nedenle Çin’de devlet başkanlığında süre sınırlamasını kaldıran düzenlemeye muhalefet etmek de pek mümkün değildi.

Şi Cinping ile ilgili görsel sonucu

Çin devlet medyası oylamanın öncesinde “ömür boyu başkanlığın” bir gereklilik olduğuna dair kamuoyu oluşturmuştu. Muhalifler ise özellikle sosyal medyada önerilen değişikliğe çok sert tepki gösterdi.

Bazıları bu öneriyi, “sulta rejiminin kurulmasına doğrudan atılan adımlar” olarak değerlendiriyor.