Çin’de ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) için çalışan 30 muhbirin infaz edildiği gündeme bomba gibi düştü.

ABD merkezli dış politika dergisi Foreign Policy’e konuşan kaynaklar, 30 kişinin infaz edildiğini iddia etti.

Foreign Policy’de yer alan haberde, bazıları eski bazıları da halihazırda görevde olduğu belirtilen 5 CIA görevlisinin açıklamalarına yer verildi. Buna göre, CIA’in Çin’de 2010 yılına kadar iyi çalışan muhbir ağının çöktüğü vurgulandı.

Sponsorlu

Dergiye bilgi veren kaynaklar, geçen yıl New York Times gazetesinin Çin’de 2010-2012 yılları arasında tespit edilen CIA’ye çalışan 12 kişinin infaz edilmesi haberinde sayının eksik olduğunu savunarak 30 kişinin öldürüldüğünü aktardı.

Kaynaklar, CIA’in Çin’de özel iletişim sistemi kullandığını, bu dönemde CIA çalışanlarının kendilerini dokunulmaz, yenilmez hissettiklerini ve Çin’in bu sisteme sızabilme gücünü hafife aldığını söyledi.

Dinleme, casusluk, ajanlık

2010 yılının sonlarına doğru sistemin bozulmaya başlamasıyla Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını ifade eden kaynaklar, bunun en büyük nedeninin CIA içine sızmış, Çin’e bilgi taşıyan bir köstebeğin olduğunu söyledi.

Ayrıca bu köstebeğin eski CIA çalışanı Jerry Chun Shing Lee olduğu iddia ediliyor.

ABD’nin Lee hakkında açtığı davada, Çin hükümetinin Lee’ye yüz binlerce dolar ödediği öne sürülüyor.

Kaynaklar, CIA’in, son dönemde Çin’deki kalan unsurlarına ülkeden kaçabilmeleri için yüklü miktarda para dağıttığı iddiasında bulundu.

Dergideki haberde CIA, FBI ve Ulusal Güvenlik Ajansı bu konu hakkında yorum yapmazken, Çin’in Washington Büyükelçiliği de soruları yanıtlamadı.