Çin, 78 yaşındaki ABD vatandaşını casusluktan ömür boyu hapis cezasına çarptırdı

görüntü kaynağı, İyi resimler

resim yazısı,

John Shing-wan Leung, Hong Kong’da kalıcı olarak ikamet ediyordu, ancak tutuklandığında nerede yaşadığı belli değildi (dosya fotoğrafı)

Çin mahkemesi, 78 yaşındaki bir Amerikan vatandaşını casusluk suçlamasıyla ömür boyu hapis cezasına çarptırdı.

Hong Kong’da daimi ikamet eden John Shing-wan Leung Pazartesi günü hapse atıldı.

Güneydoğudaki Suzhou kentindeki mahkeme, kendisine yöneltilen suçlamalar hakkında daha fazla ayrıntı vermedi.

Bir mahkeme basın açıklamasına göre Leung, iki yıl önce Çin’in karşı istihbarat teşkilatının yerel bir bürosu tarafından şehirde tutuklandı.

Casusluk suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. [and] Orta Halk Mahkemesi tarafından WeChat sosyal medya sitesinde yayınlanan bir açıklamaya göre, ömür boyu siyasi haklardan mahrum bırakıldı.

Leung’un tutuklandığı sırada nerede yaşadığı belli değil.

Pekin’deki ABD Büyükelçiliği sözcüsü, raporlardan haberdar olduklarını söyledi. “Dışişleri Bakanlığı’nın yurtdışındaki Amerikan vatandaşlarının emniyet ve güvenliğinden daha yüksek bir önceliği yoktur” dediler.

BBC, daha fazla yorum için Washington’daki Dışişleri Bakanlığı’na başvurdu.

Amerikan ve Çin medyası raporları ve kayıtları, Bay Leung’un Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Çinli kültürel ve gurbetçi kuruluşlarla yoğun bir şekilde ilgilendiğini gösteriyor. Örneğin, Hong Kong medyası, Pekin’in yurtdışındaki Tayvan iddialarını destekleyen Çin’in Barışçıl Yeniden Birleşmesi Derneği’nin (APPRC) Teksas şubesinin başkanı olduğunu bildirdi.

Buna ek olarak, devlet tarafından işletilen China Daily, Bay Leung’un Houston’daki bir etkinlikte Leung Kültürel Değişim Vakfı başkanı olarak konuştuğunu bildirdi.

Wall Street Journal’a göre, Bay Leung’un vakıfla yaptığı iş, hükümet yetkilileriyle görüşmek için sık sık Çin’e gitmesine yol açtı.

alenen Mevcut kayıtlar Bay Leung ile aynı adı taşıyan bir adam, 2015 yılında dağılan Teksas merkezli Houston-Nanjing Dostluk Derneği’nin başkanı ve yönetim kurulu başkanı olarak görev yaptı.

Gizli davalar Çin’de yaygındır ve casusluk suçlamaları gibi yüksek profilli davalarda bazı ayrıntılar genellikle kamuya açıklanır.

Bununla birlikte, yabancı uyruklular için bu tür ağır cezalar nispeten nadirdir.

Temmuz ayında, Çin’in casusluk yasasının kapsamını genişleten yeni bir yasa yürürlüğe girecek. Yetkili makamların ulusal güvenlikle ilgili gördükleri herhangi bir verinin verilmesini yasaklayacaktır.

Leung’un hapsedilmesi, eski ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin 2018’de Çin’e karşı bir ticaret savaşı başlatmasından bu yana kötüleşen Çin ile ABD arasındaki ilişkileri daha da gerecek gibi görünüyor.

İki süper güç, Tayvan, Çin’in Güney Çin Denizi’ni askerileştirmesi ve Covid-19 hastalığının ortaya çıkışı gibi konularda çatışmaya devam ediyor.

Şubat ayında ABD, Pekin’in bir hava durumu izleme cihazı olduğu konusunda ısrar ettiği bir Çin casus balonunu düşürdüğünde de tansiyon yükseldi.

video başlığı,

İZLEYİN: Biden, Çin ile ‘Yeni Bir Soğuk Savaş’ Olmayacağını Söyledi

READ  Trump, kamuya açık görüş için kişisel mali ifşa beyannamesi verdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir