CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce dün akşam AB ülkelerinin Ankara’daki Büyükelçileri ile akşam yemeğinde buluştu.

“İkinci turda Kürt seçmen size destek verir mi?” sorusuna cezaevinde ziyaret ettiği Selahattin Demirtaş’ın “Ben burada yan gelip yatıyorum, diğer Cumhurbaşkanı adayları çalışıp duruyor” esprisini hatırlatarak cevap verdi.

İnce, Diyarbakır’a gittiğinde Demirtaş’ın ailesini ziyaret edeceğini de belirtti.

Sponsorlu

‘ÇOCUKLARA 3 DİLİ ÖĞRETECEĞİZ’

Anadilde eğitim eylemlerinde kullanılan pankartlar

Sözcü gazetesinden Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre, Muharrem İnce’ye Avrupalı Büyükelçiler özellikle “ana dilde eğitim” konusunda ne düşündüğünü sordular.

İnce, Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde eğitimi çocuklara üç dil öğretecek şekilde düzenleyeceklerini belirterek, “Türkçe, çocuğun ana dili ve bir uluslararası dil öğreteceğiz” cevabını verdi.

‘ÜLKELERİN KURALLARINA SAYGILIYIM’

CUMHURIYET HALK PARTISI CUMHURBASKANI ADAYI MUHARREM INCE FOTOGRAF: ZIYA KOSEOGLU/CHP GENEL MERKEZI

Muharrem İnce’ye, yurtdışında miting yapıp yapmayacağı da soruldu.

Yunanistan ve Bulgaristan’da miting olmasa da, oradaki Türk kökenli halkla buluşma planladığını belirten İnce, isim vermeden referandum döneminde AK Partili bakanların “gelmeyin” denmesine rağmen hükümetlere haber vermeden Avrupa ülkelerinde seyahat etmelerine değinerek, “Ama eğer sorun yaratacaksa, gitmem. Ben ülkelerin kurallarına saygılıyım. Benim kuracağım hükümetten bir bakan, mesela Hollanda’ya gidecek olsa, Hollanda bunu uygun bulmasa, elbette Hollanda’nın kararına saygılı oluruz” diye konuştu.

‘BAŞÖRTÜSÜ İNSANLARIN KİŞİSEL TERCİHİ, KARIŞMAM’

İnce’ye başörtüsü de soruldu. “Bu konu, insanların kişisel tercihidir. Ben karışmam” diyen İnce, tüm insanların inançlarına saygılı olduğunu vurguladı.

‘2. TURDA KÜRTLERİN OYUNU ALIR MISINIZ?’

İnce’ye yemekte sorulan en ilginç sorulardan biri de, ikinci tura kalması halinde Türkiye’nin Kürt kökenli vatandaşlarının oyunu alıp alamayacağı idi.

“Bu konuda hiçbir endişesi olmadığını” belirten Muharrem İnce, HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş’ı da Edirne Cezaevinde ziyaret ettiğini anlattı. İnce, seçim mitingi için Diyarbakır’a gittiğinde de Demirtaş’ın ailesini ziyaret edeceğini ifade etti.

Yemekte Büyükelçilere, Demirtaş’ın kendisine “ortada bir haksızlık var; Ben burada yan gelip yatıyorum, diğer Cumhurbaşkanı adayları çalışıp duruyor” esprisini yaptığını, “tüm cumhurbaşkanı adayları birer hafta gelip benim yerime yatsın, ben de çalışayım” dediğini de anlattı ve “Ben de kendisine ben gelir bir hafta yatarım” dediğini aktardı.

‘YÖNÜMÜZ BATI’ MESAJI

İnce, konuşmasında, “Osmanlı dönemlerini canlandırma hevesindeki zihniyete karşıyız” diyerek, Atatürk’ün başta “Yurtta barış, cihanda barış” olmak üzere pek çok sözüne atıf yaptı.

Atatürk’ün Cumhuriyeti kurarken yön olarak “muassır medeniyetleri” işaret ettiğini, bundan da Batı demokrasileri ile laikliği kast ettiğini belirten İnce, seçilmesi halinde hemen atacağı adımları ise şöyle sıraladı;

* OHAL derhal kalkacak.

* Piyasa ekonomisi tüm kurallarıyla işleyecek, Merkez Bankası’na tam bağımsızlık sağlanacak.

* Hukukun üstünlüğü sağlanacak.

* Şeffaflık ve hesap verilebilirlik, bizim iktidarımızın ana ilkesi olacak.