CHP’nin İstanbul milletvekilleri Barış Yarkadaş, Eren Erdem ve Sezgin Tanrıkulu, kişisel Twitter hesaplarında yaptıkları açıklamalarda HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş için çağrı yaptılar.

Tanrıkulu, Yarkadaş ve Erdem, 4 Kasım 2016’dan bu yana, Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demirtaş’ın tahliye edilmesi gerektiğini söylediler.

CHP’li vekillerin şu paylaşımları yaptı:

‘BU AYIBA VE HAKSIZLIĞA SON VERİLMELİ’

selahattin demirtaş

“Bu ayıba ve haksızlığa son verilmeli” diye çağrı yapan Barış Yarkadaş, “Cumhurbaşkanı adayları belli oldu. Adaylar alanlara çıkacak ve oy isteyecek. HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş ise hukuksuz bir biçimde cezaevinde tutuluyor. Bu yüzden propaganda yapabilme imkanı yok. Bu ayıba ve haksızlığa son verilmeli, Demirtaş derhal tahliye edilmelidir” ifadelerini kullandı.

Demirtaş’ın serbest kalması gerektiğini ifade eden Eren Erdem, “HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın mahkemede kesilmiş cezası ve hükmü yok. Ve halen tutuklu. Bir adayın, hem de tüm yükümlülükleri tamamlayıp Cumhurun başına aday olmuş bir siyasetçinin tutukluluğu, seçim adaletine gölge düşürecektir. Serbest kalmalıdır” dedi.

Demirtaş’în tutuklu bulunmasının eşit seçim koşullarına aykırı olduğunu anımsatan Sezgin Tanrıkulu, “HDP tarafından resmen Cumhurbaşkanı adayı gösterilen Selahattin Demirtaş’ın halen milletvekilidir ve kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı bulunmamaktadır.Tutuklu olması haksız,hukuka ve seçimlerin eşit koşullarda yapılması ilkesine aykırıdır.S.Demirtaş derhal tahliye edilmelidir” ifadelerini kullandı.