CHP’de 16 Temmuz’da olağanüstü kurultay talebiyle başlayan imza toplama süreci bugün 17.30’da sona erdi. Teslim edilen imzalar Genel Merkez tarafından incelenecek.

Tüzüğe göre ilk imza ile son imza arasında 15 günlük bir süre olması gerekiyor.

Muhaliflerin imzaları CHP Genel Merkezine teslim etmeleri için bir haftalık süreleri var.

Tüzük gereği verilen bir haftalık süre, toplanan imzaların ulaştırılması, tasnifi, derlenmesi ve sunuma hazır hale getirilmesi için tanınıyor.

6 Ağustos Pazartesi gününe kadar imzaların parti genel merkezine sunulması gerekiyor.

Olağanüstü kurultay talebiyle imza toplayanların bu imzaları Genel Merkeze ulaştırmasıyla süreç tamamlanacak. Teslim edilen imzalar Genel Merkez tarafından değerlendirilecek.

Değerlendirme sonunda yeterli çoğunluğa ulaşılması durumunda ise Genel Merkezin 45 gün içerisinde kurultayı toplaması gerekiyor.

CHP PM Üyesi Gaye Usluer Twitter üzerinden açıklama yaptı. Usluer, “Bugün saat 17.30’da imza verme işlemi sona ermiştir. Noter Tasdikli yeterli sayıda imzayı birleştirerek Perşembe günü Genel Merkezimize teslim edeceğiz.” dedi

Yaşar Tüzün de Twitter üzerinden benzer bir açıklamada bulunarak, “Bugün saat 17.30’da imza verme işlemi sona ermiştir. Noter Tasdikli yeterli sayıda imzayı birleştirerek Perşembe günü Genel Merkezimize teslim edeceğiz” ifadelerini kullandı.