Halkbank’ın kur skandalının ardından muhalefet partilerinden peş peşe açıklamalar geldi.

Halkbank’ın sitesindeki döviz kurlarının dün gece saatlerinde hemen hemen yarı yarıya düşmesi muhalefet partilerinin tepkisine neden oldu.

Sponsorlu

CHP’li Erdoğdu: Ciddi sonuçları olur!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, konuya ilişkin ANKA’ya yaptığı açıklamada “Dün gece bu ülkede bankacılık sisteminin itibarını ve güvenini sarsacak olaylar yaşandı. Bankacılık bir itibar sistemidir ve güven temelleri üzerine oturur. Gece yaşananlar ‘hata’ diye basitçe geçiştirilemez. Burası çadır devleti değil. Hükümet derhal kapsamlı bir açıklama yapmalı ve dün gece yaşananları saniye saniye açıklamalıdır. Eğer kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapmazlarsa bankacılık sistemimizde güvensizlik ortamı başlar ve bunun çok ciddi sonuçları olur.” ifadelerini kullandı.

HDP’li Temelli: Halkbank’tan ucuz dolar alanlar kim?

Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu’nun 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle düzenlediği mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı sezai Temelli “Halkbank diyor ki ‘hatalı işlem yaptık’ gece yarısı ucuz döviz satmış meğer. Bu hile ile kimler zenginleşti, kimler yararlandı, ucuz dövizi alıp iki katına satanlar kim?” diye sordu.

Türkiye’de yaşanan ekonomik sıkıntılara da dikkat çeken Temelli şunları söyledi:

“Bugün yaşanan bütün krizlerin müsebbibi bu iktidardır. Siyasi krizin de, ekonomik krizin de müsebbibi sensin. Kriz yükseldikçe çıkıyor bir sorumlu arıyor. Dış güçleri bu krizin sebebi olarak gösteriyor. Dış güçler saldırıyormuş, ekonomik saldırı varmış. Sen değil miydin o dış güçlerle kol kola giren, BOP Eş Başkanı olan, Suriye’ye namaz kılmaya giden? Yaratmış olduğun iç güçlerle, o dış güçlerle kol kola giden sen değil miydin? Ne dış güçleri. Ortada bir zalimlik ve zulüm var, bunun da müsebbibi Erdoğan rejimidir ve bu iktidardır. Ortada bir ekonomik savaş yok, talan var, talan. Halkbank diyor ki ‘hatalı işlem yaptık’ gece yarısı ucuz döviz satmış meğer. Bu hile ile kimler zenginleşti, kimler yararlandı, ucuz dövizi alıp iki katına satanlar kim, sizler misiniz?”