CHP Hatay milletvekilleri, Suriye bölgesinden gelen roketlerin hedefi olan Hatay’ın Reyhanlı ilçesine ‘Gazi’ unvanı verilmesi için Meclis’e kanun teklifi verdi.

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal ve Birol Ertem, Afrin operasyonunun başlaması ardından sık sık roketlerin isabet ettiği Hatay’ın Reyhanlı ilçesinin adının değişmesi için kanun teklifi hazırladı.

Verilen kanun teklifinde; Reyhanlı’nın son 5 yıldır yaşanan olaylarda gösterdiği soğukkanlı ve dik duruş karşısında Reyhanlı’ya ‘Gazi’ unvanının verilmesi istendi.

CHP’li Ertem konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Afrin bölgesindeki teröristler tarafından atılan roketler ve füzeler sonucu ne yazık ki Reyhanlımızda şehitler ve çok sayıda yaralı vardır. Bu operasyon sürecinde ve bundan önceki terör operasyonlarında en büyük hak, her an ölümle karşı karşıya gelen Suriye sınırında bulunan Reyhanlı’daki halkımızın, şehit olan vatandaşlarımızın ve gazilerimizindir.

Bu nedenle Reyhanlı’nın isminin Gazi Reyhanlı olarak değiştirilmesi, hem Reyhanlımızın verdiği şehitlerin ve yaralanan gazilerimizin dökülen kanlarının Reyhanlı isminde tecelli etmesini sağlayacak, hem de Reyhanlımız verdiği şehitler ve gazilerle ölümsüzleşeceği bir biçimde ‘Gazi’ sıfatı ile anılmış olacaktır. Reyhanlı bunu fazlasıyla hak etmektedir. Reyhanlı halkına, her an atılan füze ve roketlere karşı gösterdikleri cesaretten, askerlerimize verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyor şehitlerimizi rahmetle anarken, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.