CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 9 Temmuz Pazartesi günü saat 16.00’da Meclis’te düzenlenecek olan yemin törenine katılacaklarını açıkladı.

Özel, “Burası yasama meclisidir ve bugüne kadar yürütmenin başı karşısında hiç ayağa kalkmadık, kalkmamak gerekiyor. Artık tarafsız bir cumhurbaşkanı yok” ifadelerini kullandı.

CHP, 27’nci Yasama Dönemi’nin ilk grup toplantısını basına kapalı olarak gerçekleştirdi. Daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Özgür Özel, Meclis Başkanlığı için adaylarını çarşamba günü açıklayacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanının yemin törenine katılacaklarını ifade eden Özgür Özel, şunları belirtti:

“Daha önce cumhurbaşkanının tarafsız, bağımsız olduğu dönemlerde cumhurbaşkanı kim olursa olsun, CHP grubu makama saygı gereği onu ayakta karşıladı. Cumhurbaşkanı kim olursa olsun sürüyordu ve Recep Tayyip Erdoğan’ın da tarafımızdan gelirken ayakta karşılandığı konuşmalar oldu. Ancak bugün kuvvetler ayrılığının ayaklar altına alındığını söylüyoruz, ama kuvvetlerin birbirinden ayrı olduğunu söyleyenlere şunu söylemek istiyoruz: Burası yasama meclisidir ve bugüne kadar yürütmenin başı karşısında hiç ayağa kalkmadık, kalkmamak gerekiyor. Artık tarafsız bir cumhurbaşkanı yok. Geçen referandumdan sonraki ilk 1 Ekim açılışında da ifade etmiştik. Bir partinin genel başkanı karşısında ayağa kalkmak gibi geleneğimiz yok. Tarafsızlığını yitirmiş bir kişiye karşı ayağa kalkmak gibi bir gelenek yok. Yasama organının yürütmenin başı karşısında ayağa kalkmasını kimse beklemesin. Biz kalkmayacağız.”

“Muhalefete muhalefet etme geleneğimiz yok!”

Özgür Özel, Ümit Özdağ’ın “CHP ile ittifak İYİ Parti’ye oy kaybettirdi” açıklamasıyla ilişkin soruya, “Bu konuda elbette farklı değerlendirmeler olabilir. Muhalefete muhalefet etme geleneğimiz yok. Muhalefet partilerinin birbirleriyle uğraşmasını anlamlı bulmayız. Ayrıca aynı ittifakta yer aldığımız bir partiyi de eleştirmeyi ve farklı değerlendirmeler yapmayı sağlıklı bulmayız” cevabını verdi.