TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Che Guevara’nın resimlerinin Türk gençlerinin tişörtlerinde olmaması gerektiğini belirtti.

Rize Belediyesi tarafından düzenlenen Rize’nin Fethi kutlamalarında konuşan Kahraman’ın konuşması şöyle:

“Devlis var. Yani Liseli Devrimciler. Che Guevara’nın gömleklerini giymişler. Che 39 yaşında öldürülen, bizzat kendisinin infazlar yaptığı bir katil kişilik. Bir gerilla. Bolivya’da, Küba’da, Güney Amerika’da faaliyette bulunan bir eşkıya benim liseli gencimin yakasında, göğsünde olamaz. Olmamalı. Bağı yok benimle. Köküm bir değil. Tarihim bir değil. Benim kendi tarihim ve insanlarım var. Onlarla övüneceğim. Garip. Fatih’i Dünya tanıyacak ama Türkiye tanımayacak.”

 Arjantinli doktor. Marksist-Leninist politikacı Che Guevara
Arjantinli doktor. Marksist-Leninist politikacı Che Guevara

CHE’YE EŞKİYA DİYEN MECLİS BAŞKANINA MİLLETVEKİLLERİNDEN TEPKİ GELDİ

Meclis Başkanının Che’ye ‘eşkiya’ demesine milletvekillerinden sert tepki geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Eşkıya sensin” ifadesini kullanırken HDP Milletvekili İdris Baluken de “Dikkat et! Tarih Che’ye eşkıya diyenleri çoktan lanetledi” dedi. Eski CHP Milletvekili Melda Onur ise “Seninkinde olmaz zaten, rahat ol” ifadesini kullandı.

Sponsorlu

PEKİ CHE GUEVARA Kimdir?

Ernesto “Che” Guevara, kısaca Che Guevara ya da el Che, (14 Haziran 1928Doğum tarihi[›] – 9 Ekim 1967), Arjantinli doktor. Marksist-Leninist politikacı. Küba gerillaları ile Enternasyonalist gerillaların lideri ve devrimci.

Tıp eğitimi alırken Latin Amerika‘yı baştan aşağı dolaştı ve bu sayede birçok insanın karşı karşıya kaldığı yoksulluğu doğrudan gözlemleyebildi. Bu deneyimler sonucunda bölgedeki ekonomik eşitsizliği ortadan kaldırmanın tek yolunun devrim olduğuna inanarakMarksizm’i incelemeye başladı ve Başkan Jacobo Arbenz Guzmán‘ın önderliğinde Guatemala’nın sosyal devrimine katıldı.