Fransa’da ünlü gangster, silahlı kişilerle birlikte helikopterle cezaevinden kaçtı.

Redoine Faid adlı gangster, 2010 yılındaki bir soygun girişimi sırasında bir polisi öldürme suçundan 25 yıl hapisle cezalandırılmıştı.

Üç silahlı kişinin helikopterle cezaevinin avlusuna inerek, görüş odasındaki Faid’i cezaevinden kaçırdıkları aktarıldı.

Yetkililer, başkent Paris’in güneyindeki Sud-Francilien Cezaevi’nde gerçekleşen kaçışın sadece birkaç dakika sürdüğünü belirtti.

Olay sırasında yaralanan olmadı. Paris’in kuzeydoğusundaki Gonesse bölgesine doğru uçan helikopter burada yerel polisler tarafından bulundu.

Redoine Faid ile ilgili görsel sonucu

Ayrıca bu, 46 yaşındaki Faid’in cezaevinden ilk kaçışı da değil.

1990’larda Paris’te bir soygun ve gasp çetesinin liderliğini yaptı. 2009 yılında, suç çetelerinin kol gezdiği Paris’in banliyölerinde büyümek ve çetelere dahil olmak üzerine bir kitap yazmıştı.

O zaman suç çetelerinden uzaklaştığını söylemişse de bir yıl sonra başarısız bir soygun girişiminde bulunmuştu.

Bir polisin öldürüldüğü bu başarısız soygun girişiminin planlayıcısı olduğu belirtiliyor.

Faid bu girişimle ilgili bu yılın Nisan ayında mahkûm oldu. 2011 yılında ise daha önce işlediği suçlarla ilişkili olarak şartlı tahliye koşullarını ihlâl etmekten tekrardan cezaevine konulmuştu.

2013 yılında Sequedin Hapishanesi’nden dört gardiyanı rehin alıp ve kapıları dinamitle havaya uçurup sonra çalıntı arabayla kaçmıştı.

Faid’in Fransa’nın kuzeyindeki Lille kentinin yakınlarındaki Sequedin Hapishanes’inde gerçekleştirdiği bu kaçışını hapishaneye getirilişinin ilk 30 dakikasında gerçekleştirmişti.

Faid, bu kaçışın ardından Fransa’nın en çok aranan kişisi ilan edilmişti. Altı hafta sonra ise yakalanmıştı.