4 Mayıs tarihinde adaylığı resmen partisi tarafından kamuoyuna duyurulan Selahattin Demirtaş, 24 Haziran sabahına nasıl uyanacak, o gün Demirtaş için nasıl bitecek yada heyecandan bitebilecek mi bilemiyoruz ama bildiğimiz bir şey var, o da Selahattin Demirtaş elinden geleni yaptı.

HDP’nin cezaevinde bulunan Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, hiç şüphesiz eşine az rastlanır bir seçim kampanyası ortaya koydu.

Ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinin ses kaydıyla birlikte sosyal medyadan atılan tweetlerle, bazı basın kuruluşları ile gerçekleştirilen yazılı röportajlarla ve tabii ki TRT konuşmasıyla dört duvar arasından milyonlara ulaşan Selahattin Demirtaş, böylelikle Türkiye siyasi tarihinde bir ilke imza attı.

Sponsorlu

Adaylığı açıklandıktan sonra cezaevinden nasıl bir seçim kampanyası yapacağı merak konusu olan HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı zannedilenin aksine geniş bir kitleye ulaşmayı başardı.

Demirtaş, çoğu zaman espirili mesajlarıyla da gündeme geldi.

İşte Demirtaş’ın 52 günü…

Via Hatırlatıyor: Demirtaş 24 Haziran’a Nasıl Geldi?

Telefon mitingi

Selahattin Demirtaş, sosyal medya hesapları üzerinden ailesiyle konuşma hakkını mitinge çevirerek bir ilke daha imza atmıştı.

Demirtaş video aracılığıyla yaptığı mitinge “20 aydır burada yasadışı bir şekilde adeta siyasi bir rehine olarak tutuluyorum.” diyerek başlamış ve “Elim kolum bağlıyken her gün televizyonlarda gazetelerde hükümet temsilcileri bana dönük iftira kampanyalarına devam ediyorlar. Siyasi tezgahlarını sürdürüyorlar.” şeklinde tepki göstermişti.

Via Haber olarak demokrasiye olan inancımızdan dolayı; yeterince seçmene ulaşamayan, engellenen Demirtaş’ı videosunu Via Haber Facebook hesabından da canlı yayınla paylaşmıştık.

TRT konuşması 

Demirtaş’ın TRT konuşması da yine oldukça çok izlenmişti.

20 ayı aşkın bir süredir hukuksuz bir biçimde cezaevinde tutulduğunu dile getirerek yaptığı konuşmada verdiği mesajlarla tarihe geçti diyebiliriz.

Demirtaş, “Ekilir ekin geliriz, Ezilir un geliriz, Bir gider bin geliriz, Bizi vurmak kurtuluş mu?” diyerek adeta tüyleri diken diken eden bir konuşma yapmıştı.

TRT’de propaganda yapan diğer adaylara nazaran çok etkili bir konuşma yapan Demirtaş’ın açıklamaları yüzbinlerce insan tarafından pür dikkat dinlendi.

Ketıl mevzusu

Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu 4 Kasım 2016 tarihinden itibaren cezaevinden nasıl olur da tweet atabilir sorusu üzerine hücresinde yapılan aramayla birlikte gündeme gelen ‘ketıl’ HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı ile özdeşleşmişti.

Demirtaş o dönemde hücresinde yapılan aramaya, “Bu twitleri cezaevinden atmıyorum. Dışarıdan atılıyor twitler. Zaten biliyoruz demeyin çünkü bunu bilmeyenler var Ankara’da. Hesabımdan twit atılınca, cezaevi odamızda rutin dışı twit araması yapıldı. Odada twit bulunamadı doğal olarak. Çay için kettle vardı sadece, ondan da twit atılamayacağına kanaat getirildi.” şeklinde tepki göstermişti.

İdam Tartışmaları

Selahattin Demirtaş

Rakipleri tarafından sert eleştiri ve ithamlara maruz kalan Demirtaş, 280 karaktere sığdırdığı açıklamalarla yanıt vermeye çalıştı.

Twitter’dan Erdoğan’ın ‘terörist’ ithamına sert tepki gösteren Demirtaş, ‘Erdoğan’ın Kobani yalanları.’ başlığı altında uzun uzadıya bir açıklama yaparak kendisinin bu durumda suçlu olmadığını savunmuştu.

Demirtaş bir adım daha ileri giderek, Erdoğan’ın bu tweetlerin altına yanıt olarak “53 kişinin katledilmesi talimatını” delil olarak koyması halinde Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmeyi de açık teklif olarak öne sürmüştü.

Demirtaş bununla paralel olarak yapılan ‘idam’ tartışmalarına ise, “Erdoğan seçilirse beni idam ettireceğini söylüyor. 2018 Türkiye’sinde bir Cumhurbaşkanı adayının seçmene vaadine bakar mısınız? Ben canımı, halkımızın uğruna bin defa kurban ederim. Tek bir adım da geri atmam.” şeklinde yanıt vermişti.

Sıradışı istekler

Bütün tartışmalara rağmen eşi Başak Demirtaş ve avukatları aracılığıyla sık sık seçmenlerine ulaşmaya çalışan Demirtaş bazı zamanlarda takipçilerinden ‘cezaevinde bulunan bir insan’ olarak sıra dışı isteklerde de bulunuyordu.

E-miting

Örneğin, dört duvar arasındayken kendisini dinlemeleri için insanları mitinge davet ediyor ya da sohbet yapacağız diyerek takipçilerine ‘şu saatte burada olun’ diyordu. Söylediği bütün saatlerde yapacağı şey için hazır olan Demirtaş’a yoğun bir ilginin olması da artık bizi şaşırtmıyordu. Çünkü; AA’ya göre Demirtaş’ın yaptıkları zaten Demokrasi tarihinde bir ilkti.

Demirtaş, geçtiğimiz günlerde yaptığı e-miting çağrısıyla bizleri de şaşırtarak sosyal medya tarihinde görülmemiş bir seçim mitingi düzenledi.

Demirtaş, “Dünyanın dört bir yanından miting alanını dolduran herkesi yürekten selamlıyorum. Dünyada ilk defa cezaevi hücresinden bir e-miting yapılıyor. Demokrasi tarihi açısından ‘tarihe geçiyoruz’ şu an” diyerek konuşmasına başladı ve Cumhurbaşkanı adayı seçmenlerine ‘sıralı tweetler’ aracılığıyla ulaşmaya çalışırken kimse Demirtaş’ın ne yapacağını kestiremiyordu öyle ki bilerek verdiği 27 dakikalık arada herkes ne olduğunu merak etmişken, “Kusura bakmayın beklettim biraz. Yo, prompter arızası değil, ketılın suyu bitti, kaynamasını bekledim. Yeminle acayip yakıyor ketıl. 10-15 twitte bitiyor suyu. Tüp taktırmak istedim, c.evi yönetimi bırakmıyor. Evet, ne diyordum, çokuz ve güçlüyüz.” diyerek seçim kampanyasının milyonlara ulaşacağının sinyalini veriyordu. Çünkü Demirtaş’ın Twitter’dan yaptığı e-miting zekice hazırlanmış ve atılan tweetler sıradan bir miting alanından daha fazla kişi tarafından konuşuluyordu.

Ketıl Sohbeti

selahattin demirtaş

Selahattin Demirtaş, seçimlere 1 gün kala ise yine sıra dışı bir seçim kampanyası için takipçilerine saat veriyordu: Hazırlanın. 17:00’de geliyorum.

Demirtaş’ın önceki paylaşımlarında yaptığı ilginçlikler sayesinde kendisinin Twitter kitlesi artmış ve artık herkesi sohbete davet etmişti.

Demirtaş, avukatlarının cezaevi önüne götürdüğü bir bilgisayar ve bir yazıcı aracılığıyla Twitter üzerinden kendisine atılan tweetlere kısa sürede cevap vermesi de takipçilerini sevince boğuyordu.

Demirtaş’ın bulunduğu Edirne F tipi cezaevi kapısında bekleyen 4 avukat, bir bilgisayar ve bir yazıcı ile gelen soruları Demirtaş’a iletiyor verilen yanıtları ise takipçilerine aktarıyordu. Demirtaş’la yasal görüşme haklarını kullanan 4 avukat sırayla içeri girip çıkıyordu. Yani bir avukat içerdeyken diğerleri de sohbet tweetlerini yazıcıdan çıkarıyordu.

Demirtaş ve takipçileri bu sohbet ile tabiri caizse yine tarihe geçti.

Demirtaş, “9 yıl boyunca sevip de açılmaya cesaret edemediğim adam gitti görücü usulu bi kızla evlendi şimdi bu adalet mi canım başkanım” paylaşımına “Seven alsın seveni diye bir KHK çıkaracağız.” şeklinde esprili yanıt verdi.

Buna benzer yüzlerce tweete cevap veren Demirtaş, son olarak, “Çok güzel bir sohbet oldu, sağolun. Her birinizle tek tek sohbet etmem mümkün olamadı, çünkü o kadar çokuz ki… Herkese sevgiler, selamlar, iyi geceler.” diyerek ketılı bir sonraki sefere kullanmak için kapattı.

Ancak şunu da söylemeden geçemeyeceğim, Demirtaş bütün çabalarımıza (bizi görmesi için el bile salladık mitingde) rağmen bir kez bile röportaj talebimize cevap vermeyerek bizi üzdü 🙂

[Via Ferhat Mikyas]