Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) bağlı Ceys El-Suwar birlikleri sözcüsü, güçlerinin bir bölümünü YPG’ye destek amacıyla Afrin’e göndereceklerini açıkladı.

Rakka’daki şehir stadyumunda Ceyş El-Siwar Sözcüsü Umer El-İdlibi, 46 gündür devam eden Afrin operasyonuna karşı, Kürt Cephesi, Demokratik El-Şemal Taburları ve İdlib Askeri Meclisi ile birlikte güçlerinin bir bölümünü bu bölgeye kaydıracaklarını açıkladı.

Afrin’e hava bombardımanı

El-İdlibi, “Fırat’ın doğusunda IŞİD’e karşı mücadele eden güçlerimizi buralardan çekerek, işgalci Türk devletinin saldırılarına karşı direnişin sürdürüldüğü Afrin’e göndermek zorunda kaldığımızı üzülerek belirtmek isteriz” cümlelerini kurdu.

Ceyş El-Suwar Sözcüsü ABD ve Rusya’yı kastederek, “Uluslararası toplum ve devletler Türkiye’nin bu saldırılarına karşı girişimde bulunmuş olsaydı, bu kararı vermek zorunda kalmayacaktık” ifadelerini kullandı.

Suriye Demokratik güçleri

Umer El-İdlibi ayrıca 3 bine yakın savaşçıları olduğunu bunların bin 700’ünü Afrin’e göndereceklerini doğruladı.

Pentagon Açıklama Yapmıştı

ABD’nin askeri işleri ile ilgili tüm kurumlara verilen verilen ad: Pentagon’un binası

Pentagon sözcülerinden Binbaşı Adrian Rankine-Galloway da önceki gün, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) bünyesindeki bazı savaşçıların IŞİD’e karşı açılan cephelerden ayrıldığını açıklamıştı.

Galloway, “SDG bünyesinde savaşan bazı savaşçılar, muhtemelen Afrin’deki savaşa katılmak üzere Orta Fırat Vadisi’nde yürütülen operasyonlardan çekilmeye karar verdi” demişti.

Konuyla ilgili Reuters’a açıklama yapan ABD’li bir yetkili de, son iki hafta içerisinde IŞİD’e yönelik yoğun operasyonların düzenlendiği Orta Fırat Vadisi’nden ayrılan SDG’li sayısının yüzlerce olduğunu ileri sürdü.

YPG’li bir militan ile yanında bulunan ABD tankı [Via Reutes]
Konuyla ilgili açıklama yapan Pentagon sözcülerinden Albay Robert Manning, “Zeytin Dalı Harekatı”nın Suriye’nin doğusunda IŞİD’e karşı yürütülen mücadelede “operasyonel bir duraksamanın” yaşanmasına yol açtığını söylemişti.

Manning gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD’nin Suriye’de IŞİD’le mücadelesinde en önemli müttefiki olan SDG tarafından yürütülen bazı kara operasyonlarına geçici olarak ara verildiğini ifade etmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, SDG’nin Afrin’e güç kaydırdığı yönünde çıkan haberleri gördüklerini açıkladı.

ABD’li kadın sözcü, SDG’nin Afrin’e 1700 civarında savaşçı kaydıracaklarını açıklaması ardından konuştu.

1700 rakamını gördüğünü belirten Nauert, tüm tarafları IŞİD ile mücadeleye odaklanmaya davet ettiklerini tekrarladı.

Hürriyet’ten Cansu Çamlıbel’in Washington’tan aktardığına göre, Nauert sözlerine şunları da ekledi: “Daha önce de konuştuk. ABD’nin sahadaki ortağı olan bazı güçlerin Afrin ve başka sebepler nedeniyle dikkatlerini IŞİD’ten başka yere kaydırmasından endişeliyiz.”

Afrin’deki YPG’liler

Bölgeye gitmek isteyen sadece SDG’liler değil. Yerel halktan bir çok kişi de konvoylar halinde Afrin’e geçti. Geçişlere ait görüntüler ise YPG’ye yakınlığı ile bilinen TV kanallarında da yayınlandı.

Ceyş El-Suwar Kimdir?

Ceyş El-Suwar, 3 Mayıs 2015 yedi askeri grubun birleşmesiyle birlikte oluştu.

Bu gruplar şunlar:

⦁ Tecammua Suvvar Humus (Humus Devrimcilerin Topluluğu), Abdulilah el-Ahmed komutanlığı altındadır.
⦁ Kitaeb Shams el-Shamal (Kuzey Güneş Tugayı), Rizan Abu Mehmut komutanlığı altındadır.
⦁ Leva el-mühemmat el-hasse (Özel Operasyonların Tugayı), Abu Ali Berd komutanlığı altındadır.
⦁ Akrad Cephesi (Kürtlerin Cephesi), Salah Jebo komutanlığı altındadır.
⦁ Leva 99 Müshat (99. Piyade Tugayı), Ahmed Mahmut Sultan komutanlığı altındadır.
⦁ Leva Sultan Selim (Sultan Selim Tugayı), Abdulaziz Merza komutanlığı altındadır.
⦁ Fauj 777 (777. Alayı), Abu Arap komutanlığı altındadır. (Ancak bu grup daha sonra Ceyş es Suvvar’den ayrıldığını açıklamıştır).
⦁ 15 Ağustos 2015 tarihinden itibaren Rai bölgesinde varlık gösteren Selçuklular Tugayı da gruba katılmıştır.

[Via Rudaw]