Türkiye'nin Cerablus'taki Fırat Kalkanı Operasyonundan görüntüler Bülent Kılıç via AFP

Türkiye’nin 24 Ağustos 2016 günü saat 04.00’da Cerablus’ta başlattığı Fırat Kalkanı Operasyonundan detayları derledik.

OPERASYONUN ADI: FIRAT KALKANI

Türkiye'nin Cerablus'taki Fırat Kalkanı Operasyonundan görüntüler
Türkiye’nin Cerablus’taki Fırat Kalkanı Operasyonundan görüntüler

Suriye’nin Cerablus kasabasında IŞİD’in hakimiyetine yönelik sabahın erken saatlerinde başlatılan operasyona ‘Fırat Kalkanı‘ adı verildi.

Kara harekatı öncesinde terör örgütü IŞİD hedeflerine yönelik top atışları düzenlendi havadan da F-16’ların yardımıyla bazı kritik noktalar bombalandı. Karadan ve havadan düzenlenen ilk müdahalelerde 81 hedefin 294 atış ile vurularak etkisiz hale getirildiği aktarıldı.

Hazırlıklar 10 gün öncesinden başladığına yönelik bilgiler geldi. Dün akşam saatlerinde IMC TV’ye bağlanan bir vatandaşta Karkamış ilçesinde Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) mensup militanların yoğunlaştığını ifade etmişti. Operasyona ÖSO militanları da dahil oldu. Türkiye ÖSO ile birlikte hareket ederek Suriye’ye operasyon düzenledi.

Havadan F-16 ve Karadan toplarla yapılan atışlardan sonra tanklar Suriye’ye doğru karadan harekata başladı. Tanklar saat 11 itibariyle Suriye topraklarına ulaştı. AA‘nın askeri kaynaklardan edindiği bilgilere göre, “Suriye’nin kuzeyindeki harekât kapsamında geçit açma faaliyetlerinin devam ettiği” öğrenildi.

SURİYE VE YPG’DEN TEPKİ GELDİ: EGEMENLİK İHLAL EDİLDİ!

Türkiye'nin Cerablus'taki Fırat Kalkanı Operasyonundan görüntüler Bülent Kılıç via AFP
Türkiye’nin Cerablus’taki Fırat Kalkanı Operasyonundan görüntüler Bülent Kılıç via AFP

TSK, tarafından IŞİD’in temizlenmesi amacıyla Suriye’nin Cerablus Kasabasına düzenlenen askeri harekata ilişkin Suriye hükümetinden ve bölgede bulunan PYD’den tepki geldi. Konuyla ilgili olarak ABD’den de bir açıklama gelmişti.

cerablus-haritaSuriye devlet televizyonunda yer alan habere göre, bakanlık Suriye sınırı içindeki tüm terörle mücadele operasyonlarının Şam yönetimiyle koordine edilerek yapılması gerektiğini belirtti.

PYD lideri Salih Müslim, Twitter hesabından üç dilde yaptığı açıklamada, “Türkiye, Suriye batağında çok şey kaybedecektir” ifadesini kullandı.

OPERASYON SONRASI GELEN İLK BİLGİLER

Türkiye'nin Cerablus'taki Fırat Kalkanı Operasyonundan görüntüler Bülent Kılıç via AFP
Türkiye’nin Cerablus’taki Fırat Kalkanı Operasyonundan görüntüler Bülent Kılıç via AFP

Düzenlenen operasyon sonrasında bazı bölgeler terör örgütü IŞİD’in elinden kurtarıldı.

Sınırın Türkiye tarafından yaklaşık 1500 Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) militanı, Cerablus’a geçti.

Karkamış İlçe Jandarma Komutanlığı önü ve belediye binasının bahçesine, Suriye tarafından ateşlendiği belirlenen 2 havan mermisi isabet etti.

Türkiye sınırından yaklaşık 3 kilometre ilerde olan ve Cerablus ilçe merkezinin yaklaşık 5 kilometre batısındaki Keklice Köyü, zırhlı birliklerin desteğiyle IŞİD’in elinden alındı. (via AA)

Düzenlenen askeri harekat ile ilgili olarak Rusya’ya bilgi verildiği öğrenildi.

Operasyonun yaklaşık iki hafta sürmesi bekleniyor.