Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Trump’ın Twitter açıklamasına tepki gösterdi. Trump’ın ‘baskı altında olduğunu’ belirterek rahatlıkla telefon görüşmeleri yapılabiliyorken Twitter’dan konuşmayı anlayamadığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Donald Trump’un, “Kürtleri vurursa Türkiye’yi ekonomik olarak mahvederiz” açıklamasına tepki gösterdi.

Lüksemburg Dışişleri ve Avrupa Bakanı Jean Asselborn ile ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, “Stratejik ortaklar Twitter’dan konuşmaz. Trump Türkiye’yi ekonomik olarak tehdit ederek bir yere varamaz. Hiçbir tehdide pabuç bırakmayız” dedi.

Sponsorlu

Çavuşoğlu, iki ülke yetkilileri telefonla rahatlıkla birbirlerine ulaşabiliyorken Twitter’dan mesaj verilmesini anlayamadığını belirtti.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

KÜRTLERLE TERÖRİSTLER BİR TUTULAMAZ: Stratejik ortaklar sosyal medya üzerinden konuşmaz. Güvenli bölge teklifi Sayın Cumhurbaşkanınındır. Kararlılığımızı görünce güvenli bölge teklifini ortaya attılar. Kürt kardeşlerimizin en büyük dostu Türkiye’dir. Kürtlerle teröristleri bir tutarak bir yere varamayız. Bunu ABD’li ve Avrupalı muhattaplarımıza anlatıyoruz.

DOĞRU BULMUYOR: Trump çekilme kararını açıkladıktan sonra üzerinde baskı var. O tweet’i de iç politika için attı. Türkiye’yi ekonomik olarak tehdit etmekle bir yere varılamaz. Türkiye hiçbir tehdide pabuç bırakmaz. Bir taraftan ekonomik zorluklar, diğer taraftan terör tehdidi gösterildiği zaman bu millet der ki ‘ben aç kalırım susuz kalırım terörle mücadele ederim’. Trump’ın kullandığı dili doğru bulmuyoruz. Twitter üzerinden böyle bir iletişimi de doğru bulmuyoruz. Gerekli saygıyı ABD ve herkes göstermeli.

İDLİB’İN SORUMLUSU REJİM VE DESTEKÇİLERİ: İdlib bir terör yuvası olduysa bunun sorumlusu rejim ve onun destekçisi ülkelerdir. Daraa’dan otobüslerle teröristleri getirip İdlib’e bıraktılar. Amaçları da belliydi bu teröristleri bahane ederek İdlib’e saldırmaktı bunu da gerçekleştirdiler. HTŞ’nin yada El-Nusra’nın İdlib’de yüzlerce noktayı ele geçirdiği söylemi doğru değildir. Zaten büyük bir kısmı silahtan arındırılmıştır. Bunlar terör örgütü, terör örgütlerinin amacı bellidir. Bunlarla ne yapacağımızı özellikle yabancı terörist savaşçıların durumunu da görüşmemiz gerekiyor.

ABD’YLE GÖRÜŞME NEDEN OLMASIN: ABD Başkanı ile Sayın Cumhurbaşkanımız arasında telefon görüşmesi neden olmasın. Böyle iyi bir diyaloğumuz var neden Twitter üzeriden bir açıklama yapıldı onu da açıkladım. Patriot’la ilgili görüşmeler devam ediyor, FBI’ın ABD’de yürüttüğü FETÖ soruşturması kapsamında bir heyet Ankara’ya gelmişti. Bu çalışma grupları esasen 8 Ocak’ta Washington’da bir araya gelecekti, Bolton’ın ziyareti nedeniyle ertelendi. 5 Şubat’a davet geldi, arkadaşlarımız da gidiyor. Bugüne kadar DAEŞ’le en etkili mücadele eden ülke Türkiye’dir. Bir terör örgütüne karşı Türkiye çarpışırken iyi diğerine karşı kötü. Bu kadar çok seviyorsanız alın bunları da ülkelerinize götürün.

Jean Asselborn ise açıklamalarında, “Buradaki koalisyonun DAEŞ’e karşı bir koalisyon olduğunun altını çizmek isterim. Kanımca zaten çok sayıda askeri operasyon düzenlendi. Türkiye güçlü bir ülke olarak Suriye’nin üzerinde çok fazla etkisi olan bir ülke. Henüz diplomatik bir çözüm bulunmuş değil. Suriye’de düzen yeniden kurulduktan sonra isteyenleri ülkesine gönderebiliriz” dedi.