Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’yle karşılıklı yaptırım krizine neden olan rahip Andrew Brunson hakkında “Biz o Brunson’un kim olduğunu bile bilmiyorduk. ABD Büyükelçiliği’nden konsolosluk erişimi için yardım istedikleri güne kadar böyle bir kişinin tutuklandığını bile bilmiyorduk” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Türkiye’nin İçişleri ve Adalet bakanları için aldığı yaptırım kararına misilleme talimatı vermiş, “Amerika’nın Adalet ve İçişleri bakanlarının Türkiye’deki mal varlıklarını donduracağız, varsa” cümlesini kurmuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Alanya’da AKP İlçe Danışma Meclis toplantısında konuştu.

Konuşmasında son zamanlarda Amerika ile yaşanan sıkıntılara değinen Çavuşoğlu, Amerika ile kötü bir sürecin yaşandığını vurguladı. Daha önce de ilişkilerin gerildiği ve kopma noktasına geldiği bir sürecin var olduğunu aktaran Çavuşoğlu, “Amerika’nın FETÖ’yü sahiplenmesi, Türkiye’ye iade etmesi ve Amerika’da yaşaması, aynı zamanda ABD’nin YPG/PKK’ya silah vermesi. Benim düşmanıma silah veriyor.” şeklinde konuştu.

BASKIYLA NETİCE ALINMAZ

Bu konuları daha önceki dışişleri bakanını ile görüştüklerini onun değişmesinden sonra da yeni ABD Dışişleri Bakanıyla sürdürdükleri bir sürecin bulunduğunu ifade eden Çavuoğlu, “Münbiç ile başlayan bir yol haritası, konsolosluk işlerini götürecek bir çalışma grubu. Bir de PKK’ya yönelik Irak’ta atabileceğimiz adımlar konusunda bir yol haritası… Şimdi Münbiç’te yol haritası işliyor. Demek ki sorunlar çözülebiliyor ama bu FETÖ’den vazgeçtiğimiz anlamına gelmez” dedi.