Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tunus ziyareti sırasında soruları yanıtladı.

Burada İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için kullandığı “Yahudi düşmanı Erdoğan tarafından her gün trolling’e maruz kalıyorum” ifadesini değerlendiren Çavuşoğlu, şunları söyledi:

— Netanyahu son zamanlarda huzursuz çünkü Suriye’yi bölemeyeceğini anladı. Netanyahu’nun YPG/PKK ile Suriye’yi bölme amacındaydılar, PKK’ya sempatisi var. Planları bozuldu. PKK ile Netanyahu’nun ortak özelliği her ikisinin de bebek katili olmasıdır.

‘CESEDİ NE YAPTIKLARINI BİZE BİLDİRMEDİLER’

Bakan Çavuşoğlu, İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı soruşturmasına ilişkin gelen soruyu da yanıtladı:

— Türkiye’deki Cemal Kaşıkçı soruşturması derinleştirilerek devam ediyor. Diğer taraftan bazı ülkelerde bu konuyu Birleşmiş Milletler’in gündemine taşıma çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunları yaparken Suudi Arabistan’dan bulgularını paylaşmalarını devam ediyoruz. Cemal Kaşıkçı’yı öldürenler, onun cesedini parçalayanlar ve cesedi yok edenler Suudi Arabistan’da ve bu talimatı verenler de Suudi Arabistan’da. Henüz daha cesedi ne yaptıklarını da bize bildirmediler. Yerel işbirlikçiden bahsettiler daha onun adını da bize bildirmediler. Bu sorulara cevap verecek olanlar da şu anda Suudi Arabistan’da” sözleriyle yanıtladı.