Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye ve Irak’taki terörle mücadele konusunda, Türkiye’nin IŞİD’i tek başına etkisiz hale getirecek güce sahip olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, 2018 yılı Türk dış politikasını değerlendirme toplantısında, Suriye ile ilgili Münbiç yol haritasının bir an önce uygulanması ve Fırat’ın doğusuna geçilmesi konusunda Türkiye’nin kararlılığının sıklıkla tekrarlandığını vurgulayarak “Takvimde bir gecikme olduğunu ABD tarafı da kabul ediyor.” şeklinde konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Fırat’ın doğusunda YPG/PKK’nın Türkiye’ye yönelik tehdidinin artması sonucunda buraya da müdahale edileceğini açıklamasının ardından Suriye’de önemli gelişmeler olmaya başladığına, ABD yönetiminin sahadan çekileceğini açıkladığına dikkati çekti.

ABD’nin Suriye’den çekilmesinin nasıl koordine edileceği ve sahada boşluk oluşmasının önüne nasıl geçileceğinin Dışişleri, Milli Savunma bakanları ve askerler düzeyinde karşılıklı ele alındığını belirten Çavuşoğlu, “Bu kararı memnuniyetle karşıladığımızı ve ABD ile yakın diyalog içinde olacağımızı da vurgulamak isterim. Esasen bu çekilme sürecinin PYD/YPG’nin bölücü gündemine hizmet etmemesi gerektiğini de muhataplarımıza net bir şekilde ilettik.” ifadelerini kullandı.

IŞİD ile mücadele konusunda Çavuşoğlu, Türkiye’nin Suriye’de IŞİD’i tek başına etkisiz hale getirecek güce sahip olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, ABD Suriye’den çekilinceye kadar Münbiç yol haritasının tamamlanması için Washington ile mutabakat sağladıklarını kaydetti.

Menbiç konusunda son durum

Türkiye’nin IŞİD’e karşı kararlılığının herkes tarafından bilindiğini vurgulayan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Trump’ın yaptığı görüşmelere ilişkin, “YPG’ye ihtiyaç olmadığını, DEAŞ’ı birlikte temizleyebileceğimizi Sayın Cumhurbaşkanımız net bir şekilde Trump’a ve tüm muhataplarına yani ABD değil sadece, Avrupalı muhataplarına, koalisyonun içindeki muhataplarımıza da net bir şekilde söylemiştir.” diye konuştu.

IŞİD konusunda herkesin aynı hassasiyeti gösterdiğini söyleyen Çavuşoğlu, “DEAŞ ile mücadelede diğer terörist örgütler hariç biz herkesle de iş birliği yaparız ama Türkiye tek başına da bu bölgede DEAŞ terör örgütünü etkisiz hale getirecek güce ve iradeye sahiptir.” dedi.

Menbiç’teki son duruma ilişkin bir soru üzerine Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Pompeo ile yaptığımız görüşmede de ‘Mademki bu çekilme süreci biraz zaman alacak, en azından sahada ABD ile Türkiye’nin iş birliğinin somut, olumlu bir şekilde neticelenmesi gerekiyor ve Münbiç yol haritasını (ABD) çekilinceye kadar pekala uygulayabiliriz, neticelendirebiliriz. Zaten gecikme oldu. Burada sözünde durmamış bir ABD görüntüsü vermemek için de önemlidir’ dedik. Pompeo da hemfikir olduğunu söyledi. ‘İlk başta çekiliyoruz, nasıl olacak’, ‘yarından itibaren çekilmiyorsanız, zaten gecikti yol haritasının uygulanması, bunu yapabiliriz’ dedik. Sonra ‘Bu konuyu askerlerimize bırakalım, askerlerimiz bir an önce bunu tamamlasın’ dedik. Tüm bunların hepsi yakından takip ediliyor.”