Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, siyasetin bir bayrak değişimi olduğunu söylerek, “Hiç kimse bu trenden inmediği sürece, bu hizmet kervanının orasında, burasında yer bulur ama trenden inen de bir daha kolay kolay bu trene binemez. Bunu da 17 yılda gördük, kimse davadan daha büyük değildir” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Antalya Kültür Merkezi’nde (AKM) gerçekleştirilen AK Parti Muratpaşa İlçe 4. Olağan Kongresi’nde konuştu.

Çavuşoğlu, daha önce açıklanan vizyon projeleri hayata geçirmek için gece gündüz çalıştıklarını açıkladı.

Sponsorlu
Suriye’de yaşlı bir amca (Foto: ARŞİV/Independent)

Türkiye’nin henüz dünyanın en zengin ülkesi olmadığını fakat giderek güçlenen, çok önemli projeleri hayata geçiren bir ülke olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Bugün biz güçlü olmasaydık, 15 senedir Türkiye’yi inşa etmeseydik, ekonomik krizler ve saire yıkılır giderdik. Yine küllerinden doğan bir millet olurduk ama tüm kazanımlar giderdi. Bugün biz güçlü olmasaydık Suriye diye bir ülke kalmazdı, oradaki ateş bizi de yakardı” şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, Suriye meselesine çözüm bulmak için en büyük rolü Türkiye’nin oynadığını, Türkiye olmadan coğrafyada hiçbir şeyin dizayn edilemeyeceğini dosta düşmana gösterdiklerinin altını çizdi.

Fransız ve Alman yetkililere kapalı kapılar arkasında “Nedir derdiniz?” diye sorduklarını belirten Çavuşoğlu, “AB bizim güç dengemiz üzerine kurulmuş, siz girdiğiniz zaman Almanya, Fransa dengesi bozulur” yanıtını aldıklarını aktardı.

Geçen günlerde ABD’de bir kongre üyesinin Washington Büyükelçisini arayarak, “Türkiye kim oluyor da Amerikan vatandaşlarına vize uyguluyor?” diye sorduğunu söyleyen Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Büyükelçime ‘Sen ne dedin?’ dedim, ‘Senin bunu anlayabilmen için tarih okuman gerekir dedim’ dedi.

Türkiye ile ilişkilerinizin sağlıklı yürüyebilmesi için Türkiye’ye nasıl davranmanız gerektiğini öğreneceksiniz, eski alışkanlıklarınızı unutacaksınız.”