Edirne’de, çıktıkları devriye görevi esnasında Türkiye’ye geçtikleri için casusluk suçlamasıyla tutuklanan 2 Yunan askeri 5 ay sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

iki Yunan askeri ile ilgili görsel sonucu

Kriz döneminde bırakılmamalarında ısrar edilen Yunan askerlerin serbest kalması akıllara rahip Brunson’u getirdi. Zira Brunson da ‘casusluk’ suçlamasıyla tutuklandı ve ABD ile Türkiye arasında krize neden oldu.

Benzer şekilde son günlerde sıkça konuşulan isimlerden biri olan ABD’li rahip Andrew Brunson, ‘Hem FETÖ ile hem PKK adına suç işlemek’ ve ‘devletin güvenliği bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal ve askeri casusluk amacıyla temin etmek’ suçlarından 35 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanıyor.

ABD ise Brunson’un politik gerekçelerle cezaevinde tutulduğunu öne sürerek Türkiye’ye yönelik yaptırım uygulama kararı almıştı.

Edirne 2. Sulh Ceza Hakimliği, Yunanistan sınırındaki Kastanies Karakolu’ndan çıktıkları devriye sırasında Türkiye’ye geçtikleri için “casusluk” suçlamasıyla 5 buçuk ay önce tutuklanan teğmen Angelos Mitretodis (25) ile astsubay çavuş Dimitris Kouklazis’in (29) tutukluluk halini değerlendirdi.

Mahkeme heyeti, sınırı yanlışlıkla geçtiklerini savunarak tahliyelerini isteyen iki Yunan askerinin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verdi.

Askerlerin tutuklanması iki ülke arasında krize neden olmuştu.

Bazı sosyal medya kullanıcıları ise hem rahip Brunson krizinde hemde Yunan askerlerin tutuklanması olayında FETÖ’den aranan isimlerin ABD ve Yunanistan’dan değişim yoluyla istendiği ortaya atılmıştı.

Çipras’tan ilk açıklama

Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Yunan askeri subayının serbest bırakılması, bölgedeki dostluk, iyi komşuluk ve istikrarı güçlendirmeye yardımcı olacak bir adalet eylemidir” dedi. Çipras, iki askerin özgürlüğünü de selamladı.

Edirne’de Tutuklanan 2 Yunan Asker, Cezaevinde Demirtaş’a Komşu Oldu

Türkiye sınırını geçerek girdikleri yasak askeri bölgede yakalandıktan sonra tutuklanan iki Yunan askeri, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kaldığı cezaevine konulmuştu.

Via Hatırlatıyor: Ne olmuştu?

iki Yunan askeri ile ilgili görsel sonucu

Edirne’de 1 Mart’ta, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’na bağlı “Hudut Kartalları” adlı sınır birliği ekipleri, devriye görevi sırasında Pazarkule yakınlarında Yunanistan ordusuna mensup teğmen ve astsubay çavuş rütbelerindeki 2 askeri, askeri yasak bölgede yakalamıştı. Tüfeklerine el konulan askerler, Edirne Jandarma Komutanlığı’na teslim edilmişti.

Jandarmadaki işlemleri tamamlanan ve adliyeye çıkarılan 2 asker, savcılıktaki ifadelerinin ardından, “askeri casusluğa teşebbüs” ve “askeri yasak bölgeye girmek” suçlarından tutuklanmaları talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmişti.

Hakimlik, 2 Mart’ta Teğmen Aggelos Mitretodis ile Astsubay Çavuş Dimitros Kouklatzis’in askeri yasak bölgeye girmek suçundan tutuklanmasına karar vermişti.

İki asker ifadelerinde, karda gördükleri ayak izlerini takip etmeleri sonucu Türk tarafına geçtiklerini ve cep telefonlarındaki görüntüleri, üst rütbelilere göndermek amacıyla kaydettiklerini ileri sürmüşlerdi.