Gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül hakkında açılan ‘mit tırları’ davasında karar açıklandı. Buna göre, Can Dündar’a “devletin gizli kalması gereken bilgilerini ifşa etme” suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi. Aynı davada yer alan Erdem Gül’e ise aynı suçtan 5 yıl hapis cezası verildi.

Mahkemenin oy birliği ile aldığı karara göre, Erdem Gül ve Can Dündar için seçme ve seçilme haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmasına da karar verdi.

Can Dündar'a, adliye önünde iki el ateş edildi
Can Dündar’a, adliye önünde iki el ateş edildi

Kararın açıklanmasından öncede Can Dündar’a suikast girişimi olmuştu. Saldırgan iki el ateş açmasına rağmen kurşun Dündar’a isabet etmediği için hayati bir durum olmamıştı.

Sponsorlu

Dündar’ın bugün yaşadığı olaylardan sonra yaptığı açıklama ise şöyle;

“İki saat içinde iki suikast yaşadık. İkinci suikast kapalı oturumda gerçekleşti. Sadece bir habercilik suçundan ben 5 yıl 10 ay, Erdem ise 5 yıl ceza aldı. Bu ceza bizi sindirmeye dönük değil; o kurşunlar gazetemizi yazmaya korkar haline getirmek için değil; tüm basını susturmak için verilmiştir. Mahkeme, Anayasa Mahkemesi’nin kararını elinin tersiyle itmiştir. Biz baştan beri eylemin suç olduğunu, haberin suç olmadığını savunduk.Karşımızda Cumhurbaşkanını bulduk. Bundan vazife çıkaran birileri saldırıda bulundu. Korkarım asıl hedef gazetecilerin haber yaparken korkak olmalarını sağlamaktır. Bu kurşunlar bizi asla yıldıramayacak. Diğer meslektaşlarımızı da aynı şekilde yıldırmasın.” dedi