Bu içerikte buzulların erime nedenlerini ve dünyanın karşılaşacağı riskleri ele aldık.

Antartika, dünyanın en kuru en soğuk ve en rüzgarlı bölgelerindendir. Küresel ısınma ve şiddetli rüzgar bu bölgede buzulların erimesine yol açabiliyor.

Batı Antartika’da buzul erimelerinin ciddi bir noktaya geldiği uydudan elde edilen görüntüler sayesinde biliniyor. Buzul erimeleri aynı zamanda dünyanın yer çekimi kuvvetine de etki etmekte buzullar eridikçe yerçekimi kuvveti de azaltmaktadır. Yerçekiminin azaldığı Geophysical Research Letters dergisinin araştırmasına göre kanıtlanmıştır. Buzulların erimesi sonucu oluşan kütle kaybı uzaydan görülmektedir.

Buzul Nedir?

Kutup bölgelerinde yavaşça yer değişikliği yapan dağ zirvesinden aşağıya doğru inen büyük kar ve buz kütleleri bulunmaktadır.

Sponsorlu

Üzerine yeni gelen kar donma ve erimeye uğraması sebebiyle taze yağan kar eskinin daha yoğun olduğundan yeni kar, eski kara dönüşür. Yıllar sonra bu döngü eski kar katmanlarını sıkışarak basınçla buzulu oluşturan buza dönüşmektedir.

Buzullar Neden Eriyor?

Buzullar

NASA’nın açıklamasına göre ozon tabakası delikleri, küresel ısınmanın hızlanma sebepleri aynı şekilde buzların normal erime süresini ikiye katlıyor.

Japon bilim adamlarına göre ise küresel ısınma direkt olarak bir sebep değildir. Asıl sebebi bölgedeki güçlü rüzgar olarak açıklamışlardır. Yaklaşık üçte birinin rüzgar sebebiyle eridiğini açıklayan japon bilim adamları küresel ısınmanın etkisinin boyutunu dolaylı olarak değerlendirdi.

Küresel ısınma sebebiyle yaşanan hava değişiminin geri dönüşü olmamaktadır. Bu kalıcı hava değişikliği rüzgarı tetiklemektedir böylelikle buzulların erimesine doğrudan olmasa bile dolaylı katkısı bulunmaktadır.

Peki Buzullar Tamamen Erirse Dünyada Neler Olur?

  • Okyanusun su seviyesinin yükselmesi ile birlikte Londra, İstanbul, New York, Kahire, New Orleans, Venedik gibi şehirler tamamen su altında olacaktır.
  • Atlas Okyanusu’nda bulunan Golf Stream akıntısının yok olması bekleniyor.
  • Bu sebeple Avrupa ve Amerika bugün yaşadığı iklimden çok daha farklı bir iklime sahip olacak ve daha kurak bir iklim getireceği düşünülüyor.
  • Tarımda verimin fazlaca düşmesi bekleniyor. Özellikle Avrupa ile Rusya’da hasatlarda büyük düşüş yaşanacağı öne sürülüyor.
  • Kuzey Afrika’nın çöllenmesinin giderek artması bekleniyor. Çölleşmenin ile birlikte bölge büyük bir göç alacaktır.
  • İnsanlar susuz kalacaktır.