Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Bursa İl Örgütü tarafından seçim kampanyası kapsamında Yıldırım İlçe Eşbaşkanlığında düzenlenen halk buluşmasına katıldı.

HDP’nin kadın eş başkanı 24 Haziran’da gerçekleştirilmesi beklenen erken seçime ilişkin konuştu.

Sponsorlu

Buldan özetle şunları söyledi:

“Buradan aldığımız bu moral, bu coşku bize 2 ay yeter. 24 Haziran’da zalimleri yeneceğimizin göstergesidir bu coşku. 24 Haziran’da barışın, demokrasinin, eşitliğin, yaratılacağı güzel günlerin göstergesidir. İyi ki varsınız, iyi ki buradasınız. Bursa’da, özellikle son dönemlerdeki baskıların, gözaltı ve tutuklamaların çok yoğun yaşandığı bu kentte her şeye rağmen bu görüntüyü verebiliyorsak, bir araya gelebiliyorsak, direniş ortaya koyuyorsak, biz kazanmışız demektir. Hiçbir gücün bizi yenemeyeceği anlamına gelir bu görüntü.

Bursa’da partimize yönelik fütursuz gözaltı ve tutuklamalar yaşandı. Tutuklanma sebepleri Selahattin Demirtaş’ın, Tahir Elçi’nin posterlerini taşımaktı. Onlar cezaevlerindeki yoldaşlarımıza, toprağın altındaki değerlerimize sahip çıkmamızı istemeseler de, biz yoldaşlarımızın bizlere bıraktığı mirası taşıma sözü verdik. Bu bayrağı en yükseklere çıkaracağımızın sözünü veriyoruz sizlere.

Başta Bursa olmak üzere Türkiye’nin batısında il ve ilçe teşkilatlarındaki linç girişimlerini ve müdahaleleri biliyoruz. Kapılarımızı kapatmamız için ellerinden geleni yaptılar. Demokratik siyasetin dışında kalmamız için ellerinden geleni yaptılar. Ancak biz her şeye rağmen partilerimizi çalıştırdık, meydanlara indik, sokaklara çıktık, demokratik siyasette ısrar ettik. Onlar bizleri engellemeye çalıştığı anda bizler 8 Mart’ları kutladık, Newroz’ları kutladık. Önümüzdeki 1 Mayıs’ta da tüm Bursa halkıyla birlikte alanlarda olacağız. İşçiler, emekçiler, işten çıkarılan, emeği sömürülen, alın teriyle kazandığı paranın hakkını alamayan tüm halkımızla birlikte olacağız. Tüm halkımızı 1 Mayıs’a davet ediyoruz.”

“HDP olarak asla ilkelerimizden taviz vermeden seçimleri kazanmak için seferberlik ilan ediyoruz”

“Seçimlerde AKP-MHP Koalisyonu’nu, Kürt halkına zulüm uygulayanları, Türkiye halklarına savaşı reva görenleri sandığa gömme zamanıdır. Biz HDP olarak asla umudumuzu yitirmeden, asla ilkelerimizden taviz vermeden seçimleri kazanmak için seferberlik ilan ediyoruz. Biz boyun eğmeyen, diz çökmeyen bir halkız. And içiyoruz, yemin ediyoruz; Recep Tayyip Erdoğan karşısında da boyun eğmeyeceğiz, diz çökmeyeceğiz. Bu seferberliğe tüm kadın yoldaşlarımı, genç arkadaşlarımı davet ediyorum.”

“Kadın arkadaşlarımı HDP’den aday adayı olmaya davet ediyorum. Bizim partimiz aynı zamanda bir kadın partisidir. Bizim partimiz kadınların eşitliğini savunan, kadınların uğradığı her türlü haksızlık karşısında mücadele veren bir partidir. Genç yoldaşlarıma çağrı yapıyorum. Kendi geleceğimiz için, kendi yarınlarımız için, umudu vaat eden bir gençlik yaratmak için hepinizi aday adayı olmaya devam ediyorum. Bu mücadeleyi artık sizler yürüteceksiniz. Bu mücadeleyi bizlerden sizler devralacaksınız. Bu parti gençlerin, kadınların partisidir. Kürtlerin, Türklerin, Ermenilerin, Alevilerin, Sünnilerin partisidir. Kendisini yalnız hisseden herkesin partisidir. Bunun için birleşmeye ihtiyacımız var. Sizlere ihtiyacımız var. Bu umutla, bu kararlılıkla yola çıkarsak hiçbir güç bizi yenemez.”

[Via HDP]

KaydetKaydet