HDP, dün yüz binlerce kişinin katılımıyla Bakırköy’de ‘Büyük İstanbul Mitingi’ düzenledi.

Media preview

Mitinge katılım, kötü havaya rağmen yüz binleri buldu.

HDP’nin İstanbul milletvekili adayları ve HDP’ye destek veren örgüt temsilcilerinin de konuşmalar yaptığı mitingde, kapanış konuşmasını HDP Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş yaptı.

Demirtaş’ın TRT’de yayınlanan propaganda konuşması miting alanında kurulan bir ekran vasıtasıyla kalabalığa izletildi.

Media preview

Demirtaş’tan önce konuşan Buldan, Tansu Çiller’i mitinge davet eden AKP’ye şu sözlerle yüklendi:

“Sen yanına Tansu Çiller’i, Sedat Peker’i almışsın. Ama bu halk seni Tansu Çiller’in yanına, Ağar’ın yanına göndermeye kararlı. Elinden gelse Kenan Evren’i mezardan çıkaracak, onunla da ittifak kuracak. Oysa burada rengarenk bir ittifak var, Türkiye halklarının, kadınların, gençlerin ittifakı var. Esas ittifak budur.”

24 Haziran’da gerçekleştirilmesi beklenen cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine 1 hafta kala Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), Bakırköy Halk Pazarı’nda düzenlediği Büyük İstanbul Mitingine EMEP, SYKP, Kaldıraç, Halkevleri, EHP, Bir Adım Daha, KÖZ, SKM, SODAP, TJA, DBP, TÖP, HDK, TİP, ESP, Diren Üniversite ve SGDF başta olmak üzere birçok siyasi parti ve kitle örgütü katıldı.

Mitingde HDP’nin İstanbul milletvekili adayları Ahmet Şık, Saruhan Oluç, Oya Ersoy, Hüda Kaya, Musa Piroğlu, Erkan Baş, Zeynel Özen ve HDP İstanbul İl Başkanı Esengül Demir de birer konuşma yaptılar.

Adayların konuşmasından sonra Eski Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk şunları söyledi:

“Tarihi bir fırsatın ortaya çıktığı süreci yaşıyoruz. İnkar politikaları, eşitsizlik, adaletsizlik politikaları bir gün sona erecek diyorduk. O gün bugündür. Halklarımızı karşı karşıya getirmek istediler. Irkçı, milliyetçi anlayışın kırıldığını gördük. İftira kampanyası ile seçimi yönetmeye çalışıyorlar. Suruç’ta ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Çetelerin, mafyanın baskısına uğrayan insanlar baskıya karşı tepki gösterdiler. Yaralı olan insanlar hastanede infaz edildiler. Buradan çağrı yapıyoruz insan hakları derneklerini, baroları, tabip odasını, sivil toplum örgütlerini oraya gönderin herkes gerçeği görsün. Irkçı söylemlerin halkın nezdinde hiçbir değeri yoktur artık. 24 Haziran’da yoldaşımız, arkadaşımız, kardeşimiz Demirtaş’ı ve diğer siyasi hükümlüleri aramızda göreceğimize inanıyoruz.”

BULDAN: ELİNDEN GELSE KENAN EVREN’İ MEZARINDAN ÇIKARIP İTTİFAK YAPACAK

Pervin Buldan

Buldan konuşmasına Demirtaş ve Yüksekdağ nezdinde siyasi mahpusları selamlayarak başladı. Buldan’ın konuşmasından satırbaşları şu şekilde:

-Sizin bu kararlı duruşunuz, bu moraliniz bizlerin 24 Haziran’da sandıklardan büyük bir başarıyla çıkacağının görüntüsüdür. Bugün burada bu kararlılık var. Bir kez daha İstanbul’dan tüm Türkiye’ye haykırıyoruz; HDP geliyor, Selahattin Demirtaş geliyor. İstanbullular, tüm Türkiye kararını vermiş. Bu bizim kader seçimimizdir. 24 Haziran’da hepimiz geleceğimizi oylayacağız. Bu ülkenin inkar edilenleri, yok sayılanları, farklı inançları kararını vermiş. 24 Haziran’da bu ülkeyi özgürleştirecek, bu ülkeye barışı getirecek.

-Sen 5 kilometre ötede Beyaz Toros ittifakı kurmuşsun. Sen yanına Tansu Çiller’i, Sedat Peker’i almışsın. Ama bu halk seni Tansu Çiller’in yanına, Ağar’ın yanına göndermeye kararlı. Elinden gelse Kenan Evren’i mezardan çıkaracak, onunla da ittifak kuracak. Oysa burada rengarenk bir ittifak var, Türkiye halklarının, kadınların, gençlerin ittifakı var. Esas ittifak budur, kalıcı ittifak budur, onların ki geçici ittifaktır. Onların 24 Haziran ittifakıdır.

-Sevgili Selahattin Demirtaş bu adliyeye geldi. Burada binler Selahattin Demirtaş’ı bekledi. Ama salondan adalet çıkmadı. O gün alınan kararlar siyasidir. 24 Haziran’dan sonra bu ülkenin adaletini de barışını da hem HDP hem Selahattin Demirtaş getirecek. OHAL ile bu ülkeyi yönettiler. Mağdur olmayan tek bir insan bırakmadılar. Bu ülkenin barış insanlarını cezaevine gönderdiler. Bu ülkede siyaset yapanları, seçilmiş milletvekillerini, seçilmiş belediye başkanlarını cezaevine gönderdiler. Kayyum atadılar belediyelerimize. O kayyumlar tarihsel değerlerimize hakaret ettiler. Buradan söz veriyoruz, ilk sandıkta başta kayyumlara, AKP’ye de Recep Tayyip Erdoğan’a da ders vereceğiz.

-Onlar zannettiler ki, biz Suruç’ta böyle bir şey yaparsak HDP’yi kimse desteklemez. Ama bugün görüyoruz ki İstanbul bizimle. Buradan tüm halklara, tüm farklı inançlılara sesleniyoruz. Kendi geleceğimizi kendimiz kuracağız. Özgür yarınlarımızı kendimiz kuracağız. Genç arkadaşlarım, genç başlayıp genç bitireceğiz diyen genç arkadaşlarım, yolunuz açık olsun. Kadın arkadaşlarım geceleri de sokakları da meydanları da terk etmeyeceğiz diyen kadın arkadaşlarım, kurduğumuz kadın ittifakı gümbür gümbür geliyor. 24 Haziran’da sandıklardan fışkıracak.