ABD’nin North Carolina eyaletinde doğan 50 yaşındaki Brunson, 23 yıldır Türkiye’de yaşıyordu ve tutuklandığı esnada süresiz oturma izni başvurusu yapmaya hazırlanıyordu.

Türkiye yaklaşık 2 yıldır cezaevinde bulunan İzmir’deki Protestan cemaatine ait Diriliş Kilisesi’nin ABD’li Pastörü Andrew Craig Brunson hakkında 25 Temmuz’da ev hapsi ve yurt dışına çıkış yasağı kararı alınmış ve Brunson’a elektronik kelepçe takılmasına da hükmedilmişti.

Sponsorlu

Türkiye ile ABD arasında soğuk rüzgarların esmesine neden olan ve Ankara ile Washington arasında karşılıklı yaptırım adımlarının atılmasına sebep olan rahip Brunson’un ABD için neden bu kadar önemli olduğu ise sıklıkla merak edilmişti.

‘Brunson neden bu kadar önemli?’ sorusuna ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Bizim görevimiz bütün Amerikan vatandaşlarını korumak, sadece bir kişiyi değil” şeklinde yanıt verdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ayrıca rahip Brunson davası gerekçe gösterilerek Türkiye’ye uygulanan yaptırımlar ardından Türkiye ekonomisinde meydana gelen krize ilişkin ise, “Türkiye’nin ekonomik sıkıntılarından ABD’yi sorumlu tutamazsınız” şeklinde konuştu.

Brunson ne zaman ve neden tutuklandı?

Pastör Brunson, Ekim 2016’da eşiyle birlikte ifadeye çağrıldı ve ifade için gittiklerinde gözaltına alınmıştı. Eşi Norine Brunson, 13 gün sonra serbest bırakılmıştı. Pastör Brunson ise Gülen yapılanmasına üye olduğu şüphesiyle tutuklanmıştı.

Basında yer alan haberlerde, Pastör’ün bir gizli tanığın verdiği ifade doğrultusunda tutuklandığı bildirilmişti.

Brunson, daha sonra Ağustos 2017’de, İzmir F Tipi Cezaevi’nde yatmakta olduğu sırada bu kez de “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasi veya askeri casusluk amacıyla temin etme”, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” ve “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından da tutuklanması talep edilmişti.