5 Haziran günü gündüz saatlerinde açılışı yapılması planlanan HDP Bolu il binasına sahur vakti saldırı düzenlenmişti. HDP Bolu İl binası 3’üncü kez saldırıya uğradı.

Bolu’da HDP’ye ile ilgili görsel sonucu

 

HDP’nin Bolu İl Başkanlığı tarafından Twitter’da paylaşılan görüntülerde, bir grubun flamaları sökerek yere attığı ve daha sonra da yaktığı görülmüştü.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bolu İl binası 3’üncü kez saldırıya uğradı. İl binasının kapısını zorlayan kişiler kapıyı açma çabaları sonuç vermeyince, yanıcı bir madde ile binayı yakmak istedi. Yangın sonucu binada maddi hasar meydana gelirken, kimsenin binada bulunmaması can kaybını önledi.

Yaşanan olayı aktaran HDP Bolu İl Eşbaşkanı İbrahim Yolci, gece kendisi binadan ayrıldıktan sonra binanın kapısına jel dökme suretiyle yakılmaya çalışıldığını söyledi.

Sabah güvenlik şubeye ifadeye çağrıldığını ifade eden Yolci, “İki kişi gözaltına alınmıştı. Şikayetçi olduk” dedi. Yolci, polislerin gözaltındakileri, “Bunlar iki sarhoş ne yaptıklarını bilmiyorlar, ne yapacakları belli olmaz” diye savunduğunu belirtti.

Bolu’da HDP’ye ile ilgili görsel sonucu

Bina içerisinde hasar olmadığını fakat binanın kapısının kullanılamaz olduğunu söyleyen Yolci, can güvenliklerinin olmadığını ancak tüm baskılara rağmen çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

GÖRÜŞMEDEN YARIM SAAT SONRA BİR SALDIRI DAHA

Valilikten ayrıldıktan 20 dakika sonra HDP Bolu Milletvekili adayı Gönül Baş’ın kent merkezinde alış veriş yaparken saldırıya uğradığını kaydeden Yolci, “En son binamız yakılmaya çalışıldı” diye konuştu. Saldırılar sırasında Bolu halkının da saldırganlara tepki gösterdiğini ifade eden Yolci, “Bolu halkı saldırılardan rahatsız bizden değil. Tüm partiler gibi bizim de seçim çalışmamızı yapmamızı istiyor” ifadelerini kullandı.

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ’

Bolu’da HDP’ye ile ilgili görsel sonucu

HDP’ye yönelik artan saldırılar üzerine HDP Genel Merkezi tarafından kente gönderilen avukat Raziye Turgut, suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

Saldırıların organize bir şekilde yapıldığından şüphelendiklerini söyleyen Turgut, “Saldırının ilk gününden bu güne saldırıya uğrayan tüm partililer adına kapsamlı suç duyurusunda bulunacağız. Saldırılar sırasında MHP milletvekili adayının da bayrak yakma olayına karıştığı bilgisi var. Tüm saldırganlar ve yaşanan idari ve kolluk kuvvetlerinin görevi ihmali hakkında da kovuşturma için suç duyurusunda bulunacağız. Ayrıca partililerin can güvenliği olmadığı için koruma talebinde bulunacağız” ifadelerini kullandı.

Partiye yönelik 2 gün önce de bir grup tarafından saldırı düzenlenmişti. Ülkücü oldukları anlaşılan grup, partinin bayraklarını ateşe vermişti.

HDP Bolu İl Başkanlığı binasının kapısının dün gece yanıcı madde dökülerek yakılmak istendiği belirtildi.

Son 3 günde 3. kez saldırıya uğradıklarını belirten HDP Bolu İl Başkanı İbrahim Yolci, gazemize yaptığı açıklamada, “Bunu yapan Bolu halkı değil. Bolu halkı bizi seviyor. Bunu yapan çete ve artıklarıdır. Barış, demokrasi ve beraberliği istemeyenlerdir. Önce parti bayraklarımızı yaktılar. Sonra kadın milletvekili adayımıza yönelik saldırı oldu. Bu saldırının faillerinin yakalandığı söylendi. Suç dosyaları kabarık kişiler. Bu olaylar AKP ve MHP’nin teşvikiyle yapıldı. Bizi baraj altında bırakmak için yapıyorlar ancak provokasyonlara karşılık vermiyoruz. Vali ve Vali yardımcıları art niyetli. Bayrak, flama asmamızı istemiyorlar. Her partiye serbest size gelince hukuku dinlemiyorlar. Bu geceyi nasıl geçireceğimizi bilmiyoruz. Can güvenliği istiyoruz” dedi.

[Via Mezopotamya Ajansı]