Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın tehditleri sonuç vermedi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda (BMGK) yapılan oylamada Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı reddedildi.

Sponsorlu

Oylamaya 172 ülke dahil oldu. Filistin yanlısı karar, 9 hayır oyuna karşı 128 oyla kabul edildi. 35 ülke çekimser kaldı.

​Kararın bağlayıcılığı yok. Ama Trump’ın uluslararası toplum tarafından yalnız bırakıldığını göstermesi açısından önemli.

Sputnik’in aktardığına göre, BM Genel Kurulu’nun açılışında konuşan ABD Temsilcisi Nikki Haley ”BM’ye parayı biz veriyoruz. Burada alınacak kararı önemsemiyoruz. Verdiğiniz oyları not ediyoruz” şeklinde konuşarak bir kez daha dünyanın tepkilerini Trump yönetiminin üzerine topladı.

Avrupa ülkelerinin ezici çoğunluğu Filistin yanlısı karara evet oyu verdi.

ABD ve İsrail’in yanısıra çok küçük, dünya siyasetinde etkisi olmayan ülkeler Trump’ın Kudüs kararına destek verdi.

9 ülke şunlar: ABD, İsrail, Guatemala, Honduras, Marshall Adaları, Mikronezya, Nauru, Togo, Palau…

Abbas: Oylama sonucu Filistin için bir zafer

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, sonucu “Oylama sonucu Filistin için bir zafer!” diye karşıladı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda ABD’nin Kudüs kararını geri almasını öngören bir tasarıyı onaylamasının hemen ardından Filistin Devlet Başkanı Abbas, “Oylama sonucu Filistin için bir zafer” açıklamasını yaptı.

ABD Başkanı Trump, “evet” diyecek ülkeleri mali yardımları kesmekle tehdit etmişti. ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ise, oylamada ülkelerin kullanacakları oyu “Trump’a bildireceğini” belirtmişti.