Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye’nin kuzeyinde bulunan ve YPG denetimi altında bulunan Afrin’de TSK ile YPG arasından yaşanan çatışmaların “ateşkesin çiğnenmesi” anlamına geldiğini belirtti.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte 20 Ocak’ta Afrin’e yönelik operasyon başlatmıştı.

BM Güvenlik Konseyi’nde bugün gerçekleşen Suriye konulu toplantıda konuşan Antonio Guterres, “Afrin’deki şiddet ateşkesin çiğnenmesi anlamına geliyor” cümlesini kurdu.

Antonio Guterres, “BMGK’nın 2401 nolu ateşkes kararının uygulanması gerekiyor. Tüm tarafların söz konusu karara bağlı kalarak ateşkesi uygulaması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Rudaw’ın aktardığına göre, “Afrin’e insani yardım ulaştırıldı” diyen Guterres, “Suriye’ye insani yardımların ulaştırılması için bir yol bulunması gerekir” ifadelerini kullandı.

Antonio Guterres ayrıca, Doğu Guta’daki savaş ve ablukanın devam ettiğine de dikkat çekti.

BM’ye bağlı Uluslararası Kızılhaç Komitesi ile Suriye Kızılayı 1 Mart’ta 28 kamyondan oluşan gıda ve ilaç malzemesini Afrin’e ulaştırmıştı.

Bu arada ABD’nin BM Büyükelçisi Nikki Haley, Suriye’de 30 günlük bir ateşkesin uygulanması için BMGK’ya tavsiye verdi.

Dinlenen bir ÖSO mensubu

Söz konusu öneride Afrin’e yer verilmezken, Suriye’nin başkenti Şam ile Doğu Guta bölgesinde ateşkesin uygulanması istendi.