Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, IŞİD’in Ekim ayının sonuna kadar yenilmesini beklediğini söyledi.

BBC’ye konuşan BM Temsilcisi ayrıca IŞİD’in deaktif edilmesi arından Suriye’de adil ve özgür bir seçimin yapılması için uluslararası toplumun baskı uygulaması gerektiğini de ifade ederek, “Benim fikrimi soracak olursanız yaşananlar bu savaşın sonunun başlangıcı gibi gözüküyor. Bunun aynı zamanda barışın başlangıcı olduğundan emin olmak zorundayız. Sorunun baş gösterdiği nokta tam da burası” cümlelerini kullandı.

BM Temsilcisi; Rakka, Deyrizor ve İdlib’in henüz istikrara kavuşmaktan uzak olduğunu da vurguladı.

De Mistura, uluslararası toplumun hükümeti müzakere masasına oturmaya zorlaması durumunda bir yıl içinde seçimlerin gerçekleşmesinin mümkün olduğunu da sözlerine ekledi.

Sponsorlu

BBC’nin aktardığına göre, Deyrizor kenti üç yılı aşkın bir süredir IŞİD’in kuşatması altında. Bu durum BM’i sivillerin ihtiyaçlarını karşılamak için masraflı bir yöntem olan havadan yardıma zorluyor.

De Mistura “Suriye hükümeti ve Rusların, bu ay sonuna kadar ya da en geç Ekim başına kadar kenti özgürleştirmeleri oldukça muhtemel” cümlesini kurarak Suriye’in IŞİD’ten kısa zamanda kurtulabileceğini ifade etti.

Ancak durum bu kadar kolay gözükmüyor zira IŞİD yıllarca Suriye’in dört bir yanına yayıldı. Hal böyle iken IŞİD’in Suriye’den bu kadar çabuk temizlenmesi mümkün olmayabilir. Cihatçı terörist gruplara baktığımızda uzun yıllar süren boyunca yoğunluğu azaltılmış savaşı tercih ettiklerini görürüz.

Astana Görüşmeleri Ne Durumda?

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı, Rusya, Türkiye ve İran’ın garantörlüğünde düzenlenen Astana barış görüşmelerinin bir sonraki ayağının 14 ve 15 Eylül’de yapılacağını açıkladı.

Suriye’de çatışmasızlık bölgeleri oluşturulmasını öngören ve Türkiye, Rusya ve İran tarafından imzalanan Astana anlaşmasıyla sonuçlanmıştı.

Açıklamada “Garantör devletlerin verdiği bilgiye göre, önümüzdeki toplantıda çatışmasızlık bölgelerindeki kontrol güçlerinin belgelerini gözden geçirmeyi ve İdlib’te kontrol güçlerinin oluşturulması konuları ele alınacak” ifadesi kullanıldı.

Bu da akıllara Suriye krizinin İdlib’te mi çözüleceği sorusunu getiriyor.