Reuters’e bilgi veren bir BM yetkilisi, İran’ın ateşkes için yeni şartlar öne sürdüğünü belirtti.

Halep’in doğusundaki siviller ve muhaliflerin çıkışı için anlaşma sağlanması üzerine tahliye beklenirken, rejim güçleri ve Şii milisler ateşkesi bozarak saldırıya geçti. Rusya Savunma Bakanlığı da, rejim güçlerinin Halep’teki operasyonunu sürdürdüğünü söyledi.

Doğu Halep’teki muhalif kaynakların Al Jazeera’ye verdiği bilgiye göre Rusya ile Türkiye’nin üzerine mutabakata vardığı ateşkes şartlarını İran kabul etmeyerek ateşkese engel oluyor.

İran’ın Yeni Şartları Ateşkese Engel Oluyor

Reuters ise adını vermediği bir BM yetkilisi ve muhalif kaynaklara dayandırdığı haberinde, İran’ın ateşkes için yeni şartlar öne sürdüğünü ifade etti. Buna göre İran, İdlib’de muhaliflerin kuşatması altındaki Fua ve Kefreyya’da bulunan sivillerin, Halep’teki sivillerle eş zamanlı olarak tahliye edilmesini talep ediyor.

Sponsorlu

Fua ve Kefreyya, İdlib’in kırsalında muhaliflerin kuşatması altındaki iki Şii kasabası. İran daha önce Şam’ın kırsalında Hizbullah tarafından kuşatılan muhaliflerin denetimindeki  Madaya ve Zebadani bölgelerine yardımın ulaşmasına izin verme karşılığında Fua ve Kefreyya’ya da aynı miktarda yardım girmesini istemişti.

Halep
Halep

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, rejim ve rejime destek veren Şii milisler, dün varılan ateşkesi ihlâl ederek Doğu Halep’te yeniden saldırıya geçti. Muhaliflerin kontrolündeki 6 kilometrekarelik yerleşim alanının farklı noktalarına, son 40 dakika içerisinde onlarca top ve havan mermisi düştü. Saldırılarda ölen ve yaralananlar var.