Günümüzde en çok merak edilen konular arasında yer alan digital para birimi Bitcoin ile ilgili internette izleyebileceğiniz filmleri derledik.

Bitcoin’i kendisi için bir fırsat olarak görüp buna yatırım yapmak isteyenlerin her yönüyle öğrenmek istediği Bitcoin’i anlatan bu filmleri mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz. 

Bilmeyenler için hemen kısaca bilgi verelim daha sonra filmlere geçeriz.

Sponsorlu

Bitcoin, 2016-2017 yılları süresince değer üstüne değer kazanan bir sanal para birimidir. 

Bitcoin (sembolü: ฿, kısaltma: BTC) herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimi ve dijital ödeme sistemidir.

Satoshi Nakamato isimli bilinmeyen bir programcı ya da bir grup programcı tarafından ortaya çıkarılan Bitcoin 2009 yılında açık kaynak kodlu yazılım olarak piyasaya sürülmüştür.

Uçtan uca çalışan Bitcoin sisteminde işlemler kullanıcılar arasında aracı olmaksızın direkt olarak yapılır. Bu işlemler ağ düğümleri tarafından onaylanıyor ve kayıtlar blok zinciri olarak adlandırılan kamuya açık bir defterde tutuluyor. Buna Blockchain deniyor.

Bitcoin’in değerini piyasadaki arz ve talep koşulları belirlemektedir.

Talep artınca fiyatı artmakta, düşünce de azalmaktadır.

Şimdi ise Bitcoin’i konu edinen bazı film ve belgeselleri listeleyelim.

Deep Web (2015)

Deep Web, Alex Winter tarafından yönetilen Dark Web’in bitcoin ve politikaları ile alakalı bir belgesel filmdir.

Deep Web belgesel filmi Bitcoin hakkında epey bir bilgilendirme sağlıyor. İnternetin ‘kara kutusu’ olarak bilinen ‘derin internet’ adını taşıyan bu film, 2015 yılının Mart ayında yayınlanmıştır. Bitcoin gibi kripto para meraklıları için bu filmi tavsiye ediyoruz.

Life on Bitcoin (2014)

Yeni evlenen Austin ve Beccy Craig çiftinin Bitcoin’le yaşadığı maceraları anlatan “Life On Bitcoin” belgeseli ABD’de son dönemlerde revaçta olan dizi-film ağı VidAngel’da gösterime girdi.

Film Craig çiftinin 100 gün boyunca Amerikan doları ve nakit para kullanmadan verdikleri yaşam mücadelesini anlatıyor.

Öte yandan piyasaya kendi yaptığı işler ve yerli üretimlerle giren VidAngel, Amazon, HBO ve Netflix ile anlaşarak hizmet ağını genişletti.

The Rise and Rise of Bitcoin (2014)

Bir bilgisayar programcısı, dijital para birimi Bitcoin ile büyülüyor ve Bitcoin topluluğuna yaptığı katkıyla, bu şaşırtıcı yeni teknolojinin yaklaşmakta olan küresel etkisini görüyoruz.

Bitcoin: The End of Money as We Know It (2015)

Kickstarter’da da bağış toplayarak bu belgeseli hazırlayan medya girişimcisi Torsten Hoffman, daha öncelerde de Blockchain.info CEO’su Nic Cary ile ve Bitcoin tanrısı olarak kabul edilen Roger Ver ile röportaj yapmıştı.

Bu belgeselde ise Hoffman, Bitcoin’in gelecekteki para sistemine nasıl değişiklikler getireceğini anlatmaya çalışıyor.

Bitcoin in Uganda – Empowering People (Kısa Belgesel)

Bitcoin’deki düşük işlem ücretlerinin, uluslararası para transferine getireceği avantajları konu edilen filmde, Amerika’da öğrenim görmek için ailesinden para bekleyen Ugandalı bir öğrencinin hikayesi anlatılıyor.

Bitcoin’in diğer para transfer metotlarına göre avantajları bu belgeselde güzel bir şekilde anlatılmış.

Magic Money: The Bitcoin Revolution (2017)

Magic Money, Bitcoin’in gizemli kökenlerini, toplumdaki rolünü ve dünyamızın geleceğini nasıl şekillendirebileceğini anlatan bir belgesel filmdir.

Banking on Bitcoin (2016)

Bitcoin internetten bu yana en yıkıcı buluş ve şu anda ütopistler ve ana kapitalizm arasında ideolojik bir savaş var.

Bu filmde, Bitcoin teknolojisinin hayatımızı nasıl şekillendireceğini gözler önüne seriyor.

Bitcoin Heist (2016)

Bitcoin soygunu adını taşıyan filmde, Bitcoin’in kara para aklama gibi işlerde nasıl kullanıldığına dair bir anlatım var.