2017’nin Ocak ayından beri uzun süre durdurulamayan bir değer yükselişine sahip olan Bitcoin son 24 saatte yaklaşık yüzde 40 değer kaybetti.

Bitcoin düşüşte!

Geçtiğimiz hafta rekor kırarak 19 bin 666 dolara kadar çıkan Bitcoin’de son günlerde aşağı yönlü sert hareketler yaşanıyor.

Dijital para birimlerinde yaşanan bu dalgalanmalar gelecekleri için büyük bir sınav niteliğinde.

Sponsorlu

Bitcoin fiyatı sadece bu sabah yüzde 15’in üzerinde değer kaybetmesinin ardından hafifçe toparlanmıştı.

Fakat bu toparlanma uzun sürmedi ve Bitcoin fiyatı 12 bin doların altına geriledi. Bitcoin akşam saatlerine doğru yüzde 40’a yakın değer kaybı yaşadı

Oanda Şirketi’nin Asya Pasifik masasının başında olan Stephen Innes, Bloomberg’e yaptığı açıklamada yatırımcıların kripto para birimleri için doğruluk sağlaması yaptıklarını belirtti.

Bitcoin fiyatlarının neden düştüğüyle ilgili uzmanlar, yatırımcıların gerçeğe uygunluk testi yaptığı görüşünde.

Oanda Asya Pasifik Ticari İşlemler Direktörü Stephen Innes, “Meselenin temelinde sınırlı arzı olan coin taleplerindeki çılgınlık var ve bu da deneyimsiz yatırımcılara yol açıyor” değerlendirmesini yaptı.

Odağını blockchain teknolojisine kaydıracağını duyurarak “Long Island Iced Tea” ismini değiştiren “Long Blockchain”, Perşembe günü bu haberin ardından yüzde 183 değer kazanmıştı. Şirket, Cuma günü piyasalar açılmadan önceki işlemlerde yüzde 19 eksideydi.

Bitcoin fiyatındaki aşağı seyirin sebepleri arasında, Bitcoin projesinin eşler arası dijital nakit sistemi devamı olan ve bu yıl başında ortaya Bitcoin cash’in güçlü bir rakip konumuna yükselmesinin etkili olduğu görüşünü savunanlar da var. Bitcoin cash geçtiğimiz günlerde Coinbase Borsası tarafından da işleme alınmıştı.

İsviçre bankası UBS ise yaptığı son açıklamada bitcoini ‘tarihin en büyük spekülatif balonu‘ olarak niteledi.

Kripto paraların güvenilirliği ve geleceği sorgulanırken yatırımlarına devam eden çok sayıda kurum da var.

Goldman Sachs, son olarak bitcoini de içerecek şekilde piyasa kurmak amacıyla kripto para ticaret masası oluşturacak.

Bitcoin ile ilgili derlediğimiz film listesini izlemek için buraya tıklayın.

[Via Bloomberg]