Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, önümüzdeki hafta başında Kudüs tasarını görüşecek.

BM Güvenlik Konseyi

Tasarı, Kudüs’ün statüsü konusunda alınan herhangi bir kararın hükümsüz olduğuna dikkat çekiyor.

Pazartesi günü oylamaya sunulması beklenen taslak metin, Kudüs’ün statüsü konusunda Birleşmiş Milletler’in herhangi bir değişikliğe gitmeyeceğini vurguluyor.

Sponsorlu

DW Türkçe’nin haberine göre, taslak metinde Kudüs meselesinin müzakere yoluyla çözülebileceği aktaran metinde Amerikan yönetiminin aldığı karardan açık biçimde bahsedilmezken, “Kudüs’ün statüsü ile ilgili son gelişmelerden üzüntü duyuyoruz” ifadesi yer alıyor.

Mısır tarafından kaleme alınan tek sayfalık metinde ayrıca “Kutsal Kudüs şehrinin karakteri, statüsü ve demografik yapısında değişikliğin önünü açacak herhangi bir karar ya da adım, yasal olarak hükümsüzdür ve iptal edilmelidir” ifadeleri yer alıyor.

Taslak metinde üye ülkelerin Kudüs’te büyükelçilik açmaktan kaçınması ve BM’nin Kudüs’ün statüsüyle ilgili daha önce aldığı kararlara sadık kalınması da talep ediliyor.

İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Danny Danon tasarıyı “Filistinlilerin tarihi yeniden yazma çabası” olarak tanımladı.

Danon “Hiçbir oylama ya da münazara Kudüs’ün İsrail’in başkenti olduğu ve her zaman öyle kalacağı gerçeğini değiştirmeyecek” şeklinde konuştu.

Tasarının, BM Güvenlik Konseyi’nden geçmesi beklenmiyor. Çünkü; ABD, Britanya, Çin, Fransa ve Rusya, BM Güvenlik Konseyi’nde veto yetkisi bulunan ülkeler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ABD’nin Kudüs kararının iptali için BM’de girişim başlatacaklarını açıklamıştı.

Erdoğan “ABD’nin Kudüs’le ilgili kararının iptali için BM nezdinde de girişimler başlatıyoruz. Önce BMGK’de, orada bir veto olursa BM Genel Kurulu’nda bu haksız kararın iptali için çalışacağız” demişti.