Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üniversite öğrencilerini sahurda Beştepe’de ağırladı.

Erdoğan ile gazetecilik okuyan bir öğrenci arasında basın özgürlüğü tartışması yaşandı.

Türkiye’de medyanın özgür olmadığını düşündüğünü belirten öğrenciye Erdoğan, “Bir Cumhurbaşkanına kendi mekanında böyle bir soruyu soracak kadar özgürsün” şeklinde yanıt verdi.

Soru sormak için söz alan Gazi Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 2. sınıf öğrencisi bir genç ile Erdoğan arasında sözlü olarak basın özgürlüğü tartışması yaşandı.

Öğrenci, Erdoğan’a Türkiye’de basının özgür olmadığını düşündüğünü ve cumhurbaşkanının eleştirilere açık olması gerektiğini söyledi.

Öğrencinin “gazetecilerin tutuklanmasını istemiyorum” demesi üzerine Erdoğan, bir gazetecinin özgürlük alanının bir başkasının özgürlük alanına kadar olduğunu ifade ederek, “Benim ailemi her türlü hakarette yerin dibine sokan bir gazeteci yasalar içinde tutuklanıyorsa, siz ona hala ‘gazetecinin özgürlüğü’ mü diyeceksiniz?” diye sordu.

Öğrencinin, 16 Nisan referandumu öncesi “hayır” diyeceğini açıkladığı için Kanal D’den kovulan spiker İrfan Değirmenci’yi hatırlatması üzerine Erdoğan, “Onu Kanal D’nin patronu atmıştır bizimle ne alakası var” dedi.

Öğrenci bunun üzerine “Kanal D’nin patronu sizin elinizin altında” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı ise bu sözlere Kanal D’nin o dönemki patronu Aydın Doğan’ı işaret edip, öğrenciye “Çok ayıp. Kanal D’nin patronunun bana ne kadar hasım olduğunu bütün dünya biliyor ama sen bilmiyorsun” diyerek yanıt verdi.

Tutuklanan veya mesleğinden atılan gazeteciler olduğunu öne süren öğrenciye, “Gazetecilerin özgür olmadığını sana kim söylüyor, bana bunun ispatını yap” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda medya mensubu olup silah taşımaktan dolayı içeride olanları biliyor musun? Ama ne var elinde, sarı basın kartı var. Bankamatikleri soyanları biliyor musun, insan öldürenleri biliyor musun? Bunların hepsinin dosyası Adalet Bakanlığında var” yanıtını verdi.

İşte o anlar: