Birkaç yıldır prostat kanseri tedavisi gören 62 yaşındaki Harun Kolçak dün gece 23:00 sularında hayata gözlerini yumdu.

Harun Kolçak kimdir?

Harun Kolçak, 15 Temmuz 1955’te İstanbul’da doğmuştur. Türk pop şarkıcısı, besteci, söz yazarı ve bas gitaristtir. Usta yeşilçam oyuncusu Eşref Kolçak’ın oğludur.

Müziğe ilgi duymaya başlayan Harun Kolçak, ilk çalışmalarına o dönemin rock babası olan Erkin Koray’la başlamıştır. Erkin Koray’ın çıkardığı tutkusu albümünde bas gitar çalmıştır.

Kolçak askerlik dönüşü caz müziğe ilgi duymaya başlamıştır. O dönem, Onno Tunç’tan orkestrasına katılmak için teklif almıştır. 7 yıl Onno Tunç Orkestrası’nda bas gitarist, vokalist ve solist olarak çalışmıştır. Zerrin Özer ve Aşkın Nur Yengi ile düet yapmıştır.

Sponsorlu

1991 de ilk albümü ‘BENİ AFFET’ ile büyük çıkış yakalamıştır. Şarkılarının çoğunda söz ve müzik kendisine ait olan Harun Kolçak başka sanatçılara da eser vermiştir.

Harun Kolçak’ın Hastalığı

Harun Kolçak’ın son hali

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Kolçak’ın doktoru Oktar Asoğlu ünlü sanatçının prostat kanserine bağlı böbrek yetmezliğinden vefat ettiğini açıkladı. Hastane çıkışında basın mezuplarına Asoğlu, “Harun Kolçak yaşam savaşını kaybetmiştir yapılan tüm tıbbi müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Bütün sevenlerinin başı sağolsun. Hepimizin başı sağolsun. Prostat kanseri ile ilgili görmüş olduğu tedavi süreci vardı. Genel olarak vücudun iflasıyla ilgili bir durum. Son yıllarını çok iyi şekilde geçirdi. Bütün sevenleri arkadaşları dostları hepsi burada. Hepimizin başı sağolsun” açıklamasını yaptı.

Harun Kolçak’ın vefatı sonrası Eşref Koçak konuştu

Usta yeşilçam oyuncusu Eşref Kolçak, “Son zamanlarda doktoruyla konuştuğumda kanser vücudunun her tarafını sarmıştı. Çok ızdırap çekiyordu ama hiç belli etmiyordu. En son Ramazan ayından önce Yalova’daki konser programında görüşmüştük. Çok ısrar ettiler hastanede görmem için ama ben o halde görmek istemedim. ‘Gönlümde nasılsa öyle kalsın’ dedim.” açıklamasını yaptı.

Eşref Kolçak-Harun Kolçak

Acılı baba oğlunun cenazesini Gemlik İlçe Mezarlığı’nda 7 yıl önce kaybettiği eşinin mezarının üzerine gömüleceğini ifade eden Eşref Kolçak, “Benim de mezarım orada. Eşimin yanına kendi mezarımı da yaptırdım. Eşimin mezarının üzerine defnedilecek. Televizyonlar iki saatten fazladır yayın yapıyor. Sanat arkadaşları konuşuyorlar. Mukadderat, bunu değiştiremezseniz. Ne yaparsanız yapın, alnınıza ne yazılmışsa onu yaşarsınız. Ben hala söylediğim zaman kendim de şaşırıyorum.

7 yıl oldu eşimi kaybedeli. Diyorum ki 7 yıl nasıl geçti. İnsan bir yaştan sonra hiçbir şeyin farkına varmıyor. İnşallah herhangi bir aksilik çıkmaz da burada ikinci namazına yetiştirirler. Beyoğlu Belediye Başkanı telefon etti. Muhakkak öğle namazını Teşvikiye Camii’nde kıldıralım, ondan sonra yola çıkın. Bütün vasıtaları ayarlamış. Buraya gelecekler. İnşallah ikindi namazını da burada kıldırıp, orada defnedeceğiz. Sağlık sorunlarım sebebiyle İstanbul’daki törene katılamayacağım” dedi.

Sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde Kolçak’a ait olduğu iddiasıyla bir yazı yayınlandı.

Harun Kolçak’ın vasiyeti

Fakat Kolçak’ın yakınları böyle bir vasiyetin gerçek olmadığını belirttiler. Harun Kolçak’ın tek isteğinin, Gemlik’te annesinin mezarının yanına defnedilmek olduğu öğrenildi.

Kolçak’ın son tweet’i “Unutma; sen gelecek planları yaparken, hayat da kendi planlarını yapıyor.” oldu.