İspanya’nın özerk bölgesi Katalonya’da bağımsızlık referandumu için sandık başına giden Katalanlar polis müdahalesi ile karşı karşıya geldi.

22.40 Katalonya hükümeti sözcüsü Jordi Turull, seçim sandıklarının kapatıldığını duyurarak oyların sayılmasının bir süre alacağını söyledi.

22.38 Sandıklar kapatıldı. En az 761 kişinin yaralandığı Katalonya referandumunun sona erdiğinin açıklanmasının ardından konuşan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, polislere teşekkür etti. Rajoy, bugün Katalonya’da gerçekleştirilen referanduma ilişkin, “Bugün Katalonya’da hiçbir bağımsızlık referandumu gerçekleşmedi” şeklinde konuştu.

BBC Türkçe’den erkezi hükümetin yasadışı ilan ettiği referandum için Barcelona’da bulunan ulusal polis, sabaha karşı onlarca araçla müdahale için harekete geçti. Yerel saatle 09:00’da oylamanın başlaması ile polis, kentte referandum noktası olarak belirlenen okullara giderek sandıklara el koymaya başladı.

Sponsorlu

İspanya İçişleri Bakanlığı, Twitter üzerinden el konulan sandıkların fotoğraflarını paylaştı ve “Polis Katalonya’da görevine devam etmektedir” dedi.

El Periodico gazetesinin paylaşımına göre, Barcelona’da kitleyi dağıtmak için polis plastik mermi kullandı. Birçok kişinin yaralandığı bu müdahale sosyal medyada tepki çekti.

Katalonya Özerk Bölgesi Başkanı Carles Puigdemont’un oy vereceği Girona bölgesindeki bir merkeze de polis müdahalesi geldi. Puigdemont yine Girona bölgesinde Cornella del Terri isimli bir köyde oyunu kullandığı açıklandı.

Madrid hükümetinin Katalonya temsilcisi Enric Millo, düzenlediği basın toplantısında, “Yapmak istemediğimiz bir şeyi yapmaya zorlandık” ifadesini kullandı.

Oy verme bölgelerinde internetin kesildiği de aktarıldı.

Barcelona Belediye Başkanı Ada Colau, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Korkak bir başkan polisleriyle şehrimizi işgal etti, burası bizim şehrimiz” ifadesini kullandı.

Katalonya referandumu sırasında yaşanan olaylardan bir kare [via AFP Photo]

Katalonya Referandumunda Halka Hangi Soru Soruluyor?

Katalan yönetiminin bütün engellemelere rağmen düzenlemekte ısrar ettiği referandumda “Katalonya’nın cumhuriyet temelinde bağımsız bir devlet olmasını istiyor musunuz?” sorusu soruluyor.

Barcelona futbol takımının sembol isimleri de peş peşe mesajlarla referanduma destek veren açıklamalar yapıyor. Carles Puyol Twitter hesabı üzerinden, “Oy vermek demokrasidir” mesajını paylaştı. Xavi Hernandez de yayınladığı video mesajda Katalonya’da yaşanan polis müdahalesini “utanç” olarak tanımladı.

Okullar Savaş Alanına Döndü

Merkezi hükümetin kontrolü altındaki polis, oylamanın yapılması planlanan 2 bin 315 okuldan 1.300’üne kapatmak için gittiğini, ancak 163 okulun işgal edildiğini duyurdu.

Referandumun gerçekleşmesi için aileler Cuma akşamı okul çıkışından sonra okulları tutmaya başlamıştı.

Polis Pazar sabahı 06:00 itibariyle okulların boşaltılmasını istediği için aileler en geç sabah 05:00’de okullara akın etti.

Ayrıca İspanya polisinin 10 milyon oy pusulasına el koyması yüzünden referandum yanlısı Katalanlar yazıcılardan aldıkları oy pusulalarını Pazar gününden önce sokaklarda dağıtmıştı.

İspanya haritası [via BBC]

Referandum Sonuçları Ne Olacak?

Katalonya Parlamentosu’ndan geçen yasaya göre, referandum sonuçları bağlayıcı olacak.

Eğer sandıktan bağımsızlık kararı çıkarsa, sonuçların açıklanmasından iki gün sonra Katalan parlamentosunun bir araya gelip bağımsızlık kararını açıklaması gerekiyor.

Katalan hükümetinin başında olan Carles Puigdemont ise sandıktan bağımsızlık çıksa bile tek başına bu kararın açıklanmayacağını belirterek Madrid’i bu konuda masaya oturmaya davet etmişti.

Ne Olmuştu?

Katalan parlamentosu Eylül ayının başında yapılan oylamada, 1 Ekim’de bağımsızlık referandumu düzenleme kararı almıştı.

Ancak merkezi yönetimin yasa dışı olarak ilan ettiği referandum, İspanya Anayasa Mahkemesi tarafından askıya alındı.

Kaynak: BBC Türkçe / Özge Özdemir ve Hatice Kamer