Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM)Başkanı Binali Yıldırım, Türkiye’nin ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya olduğunun bir sır olmadığını belirtti. “Bir sıkıntımız var. Ancak bu sıkıntının sebepleri nedir?” diye soran Yıldırım, “Buna bakmak lazım. Tespiti doğru yapmak gerekiyor” ifadesini kullandı.

İstanbul Ekonomi Zirvesi Çırağan Sarayı’nda yapıldı. Zirveye başta TBMM Başkanı Binali Yıldırım olmak üzere 10 ülkeden 500 iş adamı katıldı.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, “Ekonomik bazı sıkıntılarla karşı karşıya olduğumuz bir sır değil. Bir sıkıntımız var. Ancak bu sıkıntının sebepleri nedir? Buna bakmak lazım. Tespiti doğru yapmak gerekiyor. 1980’li yıllardan itibaren gelişen ülkelerdeki yatırımcılar, finansal piyasaların da serbest bırakılmasıyla diğer ülkelere yatırıma başladı. Ülke ekonomileri birbiri ile daha çok entegre olmaya başladı. Bir ülkenin ekonomisinde yaşanan sorunlar veya ülkelerin uyguladığı politikalar, diğer ülkeleri de etkiler hale geldi. 9 Milyarı aşan Gayri Safi Milli Hasıla ile Dünyanın ilk 20 ekonomisi içerisindeyiz” şeklinde konuştu.

Sponsorlu

‘Bir müddet ayağımızı yorganımıza göre uzatacağız.’

Yıldırım konuşmasının devamında şunları, “Kriz var diye öldük bittik demeye lüzum yok. Daha kötüsünü biz gördük. 2001’de gördük. Finans kriziydi. Bankaları biçti gitti. 2008 krizini gördük. Gezi olaylarını gördük. Osmanlı’da görülmeyen faiz oranı 4.6 düşmüştü. Dünyanın en büyük ihalelerini yapıyoruz. İMF ile yolumuzu ayırmışız. Bütün bunlar tabii ki bazı çevreleri rahatsız etti ve istikrar kayboluyor algısı maalesef bizim göstergelerimizi bozdu. Hemen arkasından 17-25 Aralık ihanetini gördük. Yargı darbe girişimini gördük yetmedi. 15 Temmuz alçak FETÖ darbe girişimi ile karşı karşıya kaldık. Bütün bu sınamalardan geçen Türkiye yılmadı ve ayakta kaldı. Dolayısıyla bugünlerde yaşadığımız sıkıntıların üstesinden mutlaka geleceğiz. Çünkü tedbirlerini hükumetimiz alıyor. Gerek reel sektörün bilançolarının bozulmaması için gereken yapılandırmalara gidiyorlar. Bir müddet ayağımızı yorganımıza göre uzatacağız. Geçmişte fazla açılmıştık şimdi biraz toparlayacağız” söyledi.