Başbakan Binali Yıldırım Hakkari mitinginde konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım Hakkari mitinginde kendisinin de geçmişinin Kürt olduğunu belirtti. Yıldırım, Hakkarililere “Kürtlüğünüzle gurur duyun” dedi.

Kendisi için “Geçmişi Kürt” diyen Binali Yıldırım, “Kürtlüğünüzle gurur duyun. Bunun için size kimse bir şey yapamaz.” dedi.

AK Parti iktidara geldiğinde insanların Kürtçe konuşamadığını söyleyen Yıldırım, mitingde yaptığı konuşmada “Şimdi TRT Kürdi var. Üniversitelerde Kürtçe öğretiliyor” ifadelerini kullandı.

Hakkari mitinginde PKK’yı da eleştiren Binali Yıldırım, “Ben Kürt kardeşlerimin hakkını arıyorum diyor. Sen onları dağa çıkararak, ellerine silah vererek mi arıyorsun. Gözünü kırpmadan insanları öldürerek mi hak arıyorsunuz. Sivil asker polis demeden saldırtanlar bu ülkeye en büyük zararı veriyor. Bu bölgenin çocukları cahil kalsın diye yaptığınız iş bundan başka bir şey değil. Yolları tünelleri patlatan, iş makinalarını yakan bunlar değil mi?” dedi.

Başbakan Yıldırım konuşmasının devamında sözlerine şunları ekledi:

– “Silopi’yi, Sur’u yerle bir ettiler. Kim kazandı? Kimse kazanmadı. O yıkılan evlerin tamamı yapıldı. Yıkılan evler yapılır da yok olan evler geri gelmez. Zaman birlik zamanıdır. Birlik içinde huzur içinde yaşama zamanıdır. Bunun zamanı da 24 Haziran’dır. Yeni bir sayfanın bembeyaz sayfanın açılacağı gündür. Zaman terörü Hakkari’nin Türkiye’nin gündeminden çıkarma zamanıdır. 24 Mayıs 2016’da göreve geldiğimde söylediğim ilk şeydi.

– Büyük oranda başarılı olduk. Kendi topraklarımız içinde, hudutlarımız içinde terör artık boy gösteremiyor, ay yıldızlı bayrağımız her yerde en yükselerde dalgalanıyor. Sınırlarımızın ötesinden Kandil’den, Sincar’da, Suriye’de yaşanan iç savaş ve yönetim boşluğundan dolayı zaman zaman dağlardan terör girişi oluyor. Aldığımız tedbirlerle onun da üstesinden geleceğiz. İstiyoruz ki kafanızda terörle ilgili şüphe kalmasın.”

– Dağa çıkan gençlerin ortalama ömrünün dört sene olduğuna değinen Yıldırım “Yazık değil mi bu körpe bedenlere. Onların geleceğe istikbale umutlara hedeflere yönlenmesi gerekirken eline silah vererek insanların üzerine saldırtmaya gözünü kırpmadan hunharca katletmesine nasıl rıza gösterebiliriz? Annelerin gözyaşı dinsin istiyoruz, ağıtlar yanmasın, sevda türküleri yankılansın istiyoruz” dedi.