BİM‘in geçtiğimiz dönemler oldukça uygun fiyata sattığı Apple ürünlerinin sahte olduğu aktarılmıştı. Konu ile ilgili BİM’den yazılı bir açıklama geldi.

Geçtiğimiz günlerde Apple’ın avukatlarına dayandırılarak paylaşılan haberlerde BİM’in sattığı ürünlerin imitasyon olduğu aktarılmıştı.

Buna göre, Mayıs ayının başında Apple Türkiye’nin avukatlarının Beyoğlu 34. Noterliği aracılığıyla mağazalar zincirine bir ihtarname gönderdiği ifade edilmişti. Apple Türkiye tarafından yapılan açıklamaya göre de BİM mağazalarında satılan ürünlerin Apple imzalı olmadığı aktarılmıştı. Apple taklit ürünlerini Apple aksesuarı gibi satan BİM’den temin edilen yer istenmiş ve temin edilen ürünlerin de imhası ve teslimi talep edilmişti.

BİM’den bu iddiaya yönelik açıklama geldi.

BİM: Ürünlerin orijinal olduğu savcılık kararı ile sabittir

BİM, Apple ürünleri

BİM’in kamuoyu açıklamasında ürünlerin orijinal olduğu öne sürülüyor.

Apple’ın ithalatçı firma aleyhinde suç duyurusunda bulunması üzerine savcılık tarafından atanan bilirkişi raporunda ürünlerin orijinal olduğu sonucuna varıldığı belirtiliyor.

Apple tarafından savcılık kararına yapılan itiraz işlemlerinin de reddedildiği ve takipsizlik kararı verildiği ifade ediliyor.

Basın açıklamasının tam metni ise şu şekilde:

“Bazı yayın kuruluşlarında BİM’de satılan Apple aksesuarlarının sahte olduğuna ilişkin yer alan haberlerin ardından kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bir açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur. Habere konu ürünler, ithalatçı firma tarafından verilen, ürünlerin orijinal olduğu bilgisi ve güvencesi ile satışa sunulmuştur. Fikri ve sınaî hakların korunması bilincine sahip olan BİM faaliyetlerini her zaman yasalar, ticari etik kurallar ve dürüstlük çerçevesi içinde yürütmektedir. Nitekim Apple şirketi tarafından gönderilen ihtarname ardından, ileri sürülen iddialar için şirketimiz tarafından araştırma başlatılmış ve iyi niyetli bir yaklaşımla bu ürünler satıştan çekilmiştir. Daha sonra Apple tarafından ithalatçı firma aleyhine suç duyurusunda bulunulması üzerine, Savcılık tarafından atanan bilirkişi ürünleri incelemiş ve 10.05.2018 tarihli rapor ile söz konusu ürünlerin marka ve ürün kullanımı kapsamında birebir aynı ve orijinal oldukları sonucuna varılmıştır. 29.05.2018 tarihinde ithalatçı firma yetkilisi hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiş, Apple tarafından savcılık kararına yapılan itiraz işleminin de reddi üzerine, söz konusu takipsizlik kararı kesinleşmiştir. Yukarıda aktardığımız süreçten de görüldüğü gibi BİM Mağazaları’nda satışa sunulan ve tamamen iyi niyetli bir yaklaşım çerçevesinde satıştan kaldırılan ürünlerin orijinal olduğu savcılık kararı ile sabittir. Bu hukuksal ve etik duruma rağmen basına servis edilen ihtarname ile tek taraflı bir iddiaya dayanarak, ürünlerin taklit olduğu konusunda kesin hüküm varmış gibi gerçeğe aykırı haber yapılmıştır. Bu yaklaşım hukuk ve etik ilkeler ile bağdaşmamaktadır. ”

Basın açıklaması metnine buradan ulaşabilirsiniz.