Bilgisayarınız çok ısınıyorsa ve bazende kendi kendine kapanıyorsa bunun bir kaç nedeni vardır.

Bilgisayarınızın ısınma problemine karşı yapabileceğiniz bir kaç şey var. Bilgisayarınız için en uygun soğutma yöntemini bularak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Sıcaklık Kontrolü

Öncelikle bilgisayarınızın sıcaklık ve voltaj değerlerini kontrol etmeniz gerekebilir. Bunun için çok profesyonel olmanıza gerek yok. Size bir uygulama önereceğiz.

HWMonitor uygulamasını bilgisayarınıza kurarak detaylı bilgilere ulaşmanız mümkün. Daha sonra uygulamada yer alan sıcaklık değerlerini kontrol ederek aşağıda sayacağımız önerileri uygulayabilirsiniz. Ağır bir uygulama çalıştırmadan bilgisayarınızın sıcaklık değerleri 65-80 santigrat dereceye ulaşıyorsa bir sorun var demektir.

Sponsorlu

Fan ve Kasa Temizliği

Eğer kullandığınız bilgisayar bir dizüstü ise fan deliklerini kontrol etmeniz gerekir yada bir masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız kasanızı açıp temizlik yapmanız gerekir.

Dizüstü bilgisayara ait bir fan bölmesi
Dizüstü bilgisayara ait bir fan bölmesi

Dizüstü bilgisayarların açılıp temizlenmesi sadece profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Eğer profesyonel değilseniz lütfen dizüstü bilgisayarınızı açmayın!

Öte yandan bilgisayarınızı açmadan da temizlik yapmanız mümkün. Bir fön makinesi yardımıyla bilgisayarınız kapalı haldeyken fan bölgesini tozdan arındırabilirsiniz. Toz, elektronik cihazların ısınmasındaki en önemli faktörlerden biridir.

Masaüstü bilgisayarların açılması biraz daha kolaydır. Bilgisayarınız kapalı haldeyken kasanın belli yerlerinde bulunan vidaların açılmasıyla kapağı kaldırdıktan sonra fön makinesi yardımıyla veya kuru bez ile temizlik yapabilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken konulardan biri; elektronik aksamlara herhangi bir müdahalede bulunmayın.

Fan Hızı

Varsayılan fan hızının bilgisayarı soğutamamasından dolayı bilgisayarınız ısınıyor olabilir.  SpeedFan benzeri bir uygulama ile bilgisayarınızın fan hızını artırmanız mümkün.

Bunların dışında bilgisayarı çok uzun süre kullanıp, ağır programlar yükleyip bilgisayarı kasan oyunlar oynuyorsanız cihazınızın ısınması doğal olabilir.