Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kırgızistan’a gerçekleştirdiği ziyarette Bilal Erdoğan’ın da bulunması dikkat çekmişti.

Erdoğan, bugünkü temaslarının ardından 2020 yılında Dünya Göçebe Oyunları’nın Türkiye’de yapılacağını söyledi. Aktarılan bilgilere göre Bilal Erdoğan’ın Dünya Etnospor Konfederasyon Başkanlığı görevinde bulunduğu belirtildi.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından Kırgızistan ziyaretine ilişkin değerlendirmede bulunan Erdoğan, ziyaretin iki ülkenin ortak geçmişlerinden güç alan ilişkilerinin daha da gelişmesine vesile olacağına inandığını ifade etti.

“GÖÇEBE OYUNLARI’NI 2020’DE ÜLKEMİZDE DÜZENLEYECEĞİZ”

İki ülke arasında siyasi, ticari ve kültürel ilişkileri geliştirme konusunda ortak kararlılığı gördüklerini vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi:

“İş forumunda yatırımları teşvik edecek her türlü kolaylığı sağlamaya hazır olduğumuzu ifade ettik. Kültürel bağlarımızı daha da güçlendirecek olan Bişkek Cumhuriyet Merkez İmam Serahsi Camii’nin açılışını gerçekleştirdik. 3. Göçebe Oyunları’nın açılışına katıldık. Kırgızistan’ın dünya kültür mirasına kazandırdığı bu oyunları 2020 yılında inşallah ülkemizde düzenleyeceğiz.

Çolpan-Ata’da gerçekleştirilen Türk Konseyi 6. Devlet Başkanları Zirvesi’nde diğer üye ülke devlet başkanları ile birlikte, başta kendi para birimlerimizle ticaret önerimiz olmak üzere bölgesel ve küresel konuları değerlendirdik. Kırgızistan ziyaretimizin ikili ve bölgesel ilişkilerimizde hayırlı sonuçlar doğuracağına inanıyorum. Samimi misafirperverlikleriyle bizlere ev sahipliği yapan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sayın Ceenbekov’a ve kardeş Kırgız halkına şükranlarımı sunuyorum.”

CHP’DEN TEPKİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, görüşmede Bilal Erdoğan’ın da yer almasına tepki gösterdi. Kişisel Twitter hesabından açıklama yapan Aydoğdu, şu ifadeleri kullandı:

Kırgızistan’la yapılan resmî görüşmelerde masada Bilal Erdoğan da oturuyor… Bilal Erdoğan hangi resmî sıfatla bu masada oturuyor??? Bizim devletimizin binlerce yıllık kurumsal geçmişi var…Erdoğan bu kurumsal geçmişi yıktı…Bu resim “Çadır Devleti” resmidir…

ETNOSPOR’UN SOSYAL MEDYA HESABINDAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın resmi temaslarında oğlu Bilal Erdoğan’ın da yer alması dikkat çekmişti.

Bilal Erdoğan’ın Kırgızistan’daki rolü de böylece belli oldu. Dünya Etnospor Konfederasyon Başkanlığı görevinde bulunan Bilal Erdoğan’a bağlı Etnospor’un sosyal medya hesabından yapılan paylaşım şöyle;