Biden yönetimi, sınır baskısını hafifletmek için Latin Amerika’da göçmen işleme merkezleri kuracak

Yetkililer, Kanada ve İspanya’nın işleme merkezlerinden gelen sevkleri kabul etmeyi kabul ettiğini söyledi.

Merkezlerle ilgili haberler, sınır politikasında sismik bir değişiklik olan Başlık 42’nin yürürlükten kaldırılmasından sadece iki hafta önce geliyor. İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorgas ve Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Perşembe sabahı eyalette düzenlenecek ortak basın toplantısında ayrıntıları açıklayacak. Bölüm Beyaz Saray, halk sağlığı nedenleriyle Trump dönemi sınır politikası olan Başlık 42’nin 11 Mayıs’ta sona ermesine hazırlık olarak bölgesel işleme merkezleri ve diğer girişimler hakkında bir bilgi notu yayınlıyor.

Beyaz Saray ek yasama yolları oluşturarak bir denge sağlamaya çalışırken, işleme merkezleri yönetimin çok yönlü yanıtının yalnızca bir parçasıdır. Yetkililer, Aile Birleşimi Şartlı Tahliye Programının Guatemala, El Salvador, Honduras ve Kolombiya’yı kapsayacak şekilde genişletildiğini duyurdu.

“[It’s] Üst düzey bir yönetici gazetecilere verdiği demeçte, önemli bir proje gerçekten iddialı ve daha önce hiç yapılmamış bir ölçekte” dedi. Ancak Kongre işbirliği ile çok daha fazlasını yapabiliriz. Gerçekten elimizi kolumuzu bağladılar, bu yüzden bizimle çalışması için Kongre’ye gerçekten çağrıda bulunuyoruz.

Beyaz Saray, Yeni Yıl öncesinden bu yana, bir dizi politika çözümünü tartarak, Başlık 42’yi agresif bir şekilde bitirmeyi planlıyor. Göç için tarihsel olarak yoğun bir ay olan Mayıs ayının, Beyaz Saray için şimdiye kadarki en büyük politika zorluklarından birini getirmesi bekleniyor. Zamanlama, 2024 yeniden seçim kampanyasını başlatan Başkan Joe Biden için zorlu bir siyasi ana denk geliyor.

Yasal yolların genişletilmesi ve işlemlerin hızlandırılması, caydırıcılık önlemleriyle birleştirilecek – yetkililerin Kübalılar, Haitililer, Nikaragualılar ve Venezüellalılar için bir insani şartlı tahliye programı oluşturma çabasında sınır sayılarını azaltmada bir başarı öyküsü olarak gördüğü bir çaba. Yetkililer, ABD’ye yasadışı yollardan Meksika’ya girmeye çalışanların sınır dışı edilmesi de dahil olmak üzere bu gruplara yönelik programın devam edeceğini söyledi.

READ  Jack Dorsey, Elon Musk'ın Twitter'ı Satın Almaması Gerektiğini Söyledi

Yetkililer, Başlık 42 yerine, bazı göçmenlerin sınırı yasa dışı yollardan geçmeleri veya önce başka bir ülkede güvenli liman başvurusunda bulunmamaları durumunda ABD’ye sığınma başvurusunda bulunmalarını önleyecek yeni bir kurala güvenmeyi planlıyor. Yönetim, Trump dönemi politikasının “trafik yasağı” olarak bilinen bir versiyonu olan kuralı 11 Mayıs’tan önce sonuçlandırmak ve uygulamak için çalışıyor.

Yetkililer Perşembe günü yaptığı açıklamada, yönetimin, onaylanmış bir sığınma talebi gibi yasal bir temel oluşturamayan herkesi ülkeden çıkarmasına olanak tanıyan Başlık 8 kapsamında hızlandırılmış sınır dışı etme süreçlerini genişleteceğini söyledi.

Üst düzey bir yönetim yetkilisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Başlık 42’den Başlık 8’e geçiş, sınırın açık olduğu anlamına gelmiyor” dedi. “8. Başlık kapsamındaki normal düzene geri dönmek, bugün duyurduğumuz birçok mevcut yasal yolu kullanmayanlara bir kez daha önemli sonuçlar verebileceğimiz anlamına geliyor.”

Biden yönetiminin sınırda 24.000 ajanı ve memuru var ve bu yıl 300 ek Sınır Devriyesi ajanı işe alıyor. Ayrıca, sığınma görevlileri, göçmenlik hakimleri ve danışmanlar için görüşme alanları içerecek şekilde gümrük ve sınır güvenlik tesisleri hazırlıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir