Bianet yani diğer adıyla Bağımsız İletişim Ağı (BİA) Türkiye’de yaşanan kadın cinayetlerine, kadına yönelik şiddete ve kadın tecavüzlerine yönelik bilgilendirici bir video hazırladı.

Kadın cinayetleri videosunda 2015 yılı itibariyle yaşanan vaka sayılarını istatistiksel olarak açıklayan Bianet, yaşanan olayları ise bir erkeğin sesinden okuyucularına taşıdı.

Bu videoda yer alan bazı istatistiklere göre;

Sponsorlu
Kadın cinayetleri
Erkek Kadın Şiddeti

Bu istatistiklere göre kadınların, erkekler tarafından tacize ve tecavüze kalmasının sebepleri arasında hapis cezalarının yeteri kadar uygulayıcı olmaması. Ve saldırganların bir kısmı ise hapisten yeni çıkan veya daha önce hapis yatan kişiler. Bunlar neden daha sonra yine aynı suça başvuruyor. Demek ki verilen cezalar yeterince bağlayıcı değil.

Bianet ağı ise bu konuda topluma yararlı bir görevi üstlenmiş. Toplumumuzda artan ve her gün devam eden kadına yönelik şiddet olaylarının çetelesini tutuyor. Sizde eğer kadınlara yönelik şiddet olayına tanıklık ettiyseniz bunları önce güvenlik güçlerine daha sonra Bianet’e bildirebilirsiniz. 2016 yılında gerçekleşen olayları da kaydetmeye devam ediyor.

 

Kadınlar mücadele ettikçe ve bilinçli bir toplum oluştukça erkeklerin yargılanması daha kolay oluyor. Eskiden tacize ve tecavüze uğrayan kadınlar sessizce kendi içinde bu olayı yaşasa da artık bu zamanda öyle değil. Kadınlar kendilerine yönelik olan bütün şiddet olaylarında seslerini çıkartabilmeli failden korkmamalı. Çünkü; korktukça bu tür vakaların sıklığı artıyor.

Sizde eğer detaylı olarak bu bilgilere erişmek isterseniz buradan gerekli istatistiklere ulaşabilirsiniz.